– A magyar bankszektor változatlanul stabil, ez pedig a gazdaság válságállóságát is növeli. Az MBH Befektetési Bank létrejöttével pedig egy újabb magyar tulajdonosi hátterű szereplővel bővül a hazai bankrendszer, erősödik a piaci verseny – jelentette ki Varga Mihály az intézmény megalakulása alkalmából rendezett eseményen.
Jelezte: az elmúlt években számos területen tapasztalhattuk, hogy mekkora előnyt jelent az önellátás, a szuverenitás gazdasági és politikai értelemben is. Mint mondta: a különböző mutatók, nemzetközi összevetések is alátámasztják, hogy a magyar bankrendszer ellenállóképes a válságokkal szemben. – Ilyen mutató a nem teljesítő hitelállomány tartósan négy százalék alatti aránya, a bankszektor 18 százalékos tőkemegfelelési mutatója, amely eléri a szabályozói minimum kétszeresét. A 180 százalékos likviditási tartalék és a 139 százalékos nettó stabil forrásellátottsági ráta szintén messze a törvényben előírt százszázalékos szint felett van – fejtette ki a miniszter.
Varga Mihály a tárca közleménye szerint fontosnak nevezte, hogy a magyar piacon meghatározó szerepet kapjanak olyan hazai tulajdonú bankok, amelyek nemcsak a profit, de a gazdaság hosszú távú jó teljesítménye szempontjából is érdekközösségben vannak a hazai vállalatokkal.
A pénzügyminiszter kiemelte:
az MBH Bank többlépcsős megalapításával egy olyan magyar tulajdonú óriásbank jöhetett létre, amely másodmagával, az OTP-vel immár a piac meghatározó részét fedi le a külföldi tulajdonlású intézményekkel szemben.
A bankszektorban a pénzrendszer globális jellege miatt a nagyobb méret nagyobb versenyképességet is jelent, a versenyképesség pedig egy olyan terület, amelyen a magyar bankrendszer előtt van még fejlődési lehetőség.
Borítókép: Cserélik a logót az MKB Bank Váci úti épületén 2023. április 30-án (Fotó: MTI/Kovács Attila)