Fontos mérföldkőhöz érkezett októberben az infláció, és ha csak hajszálnyival is, de 10 százalék alá csökkent – kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatait Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
Hangsúlyozta: a dezinflációs folyamatok tehát a korábban vártnál gyorsabban történnek: az év elején még sokan abban is kételkedtek, hogy az egy számjegyű infláció decemberre elérhető, de az októberi teljesülés még az elmúlt hónapokban sem volt biztosra vehető. Az egy számjegyű infláció természetesen nem az inflációs cél elérését jelenti, a pénzromlás további leszorításán még dolgozni kell – és ebből a szempontból a januári áremelések mértéke lesz a fő kérdés. Az év egészét tekintve az infláció 17,7-17,8 százalékot tehet ki, míg decemberre 7 százalék alá csökkenhet – jelezte Regős Gábor.
Az élelmiszerek árának havi alapú minimális, 0,1 százalékos mérséklődését kedvező hírnek nevezte az elemző, de hozzátette: a drágulás éves alapon még így is jelentős, 10,4 százalékos. Bár ez az áremelkedési ütem a korábbinál már jóval alacsonyabb, a megemelkedett árak már velünk maradtak. Havi alapon több terméknél volt egy százalékot meghaladó árcsökkenés, mint például a cukornál, a burgonyánál vagy a sajtnál. Ugyanakkor a csokoládé, illetve a kakaó 2,2 százalékkal drágult egy hónap alatt, azaz az egyes termékcsoportok árváltozása eltérően alakult az élelmiszereken belül. Havi alapon jelentősebb árváltozás a főbb termékcsoportok közül a ruházkodási cikkeknél történt, itt 3,2 százalékkal emelkedtek az árak, az éves drágulás pedig 7,8 százalék volt.
A mai adat alapján a jegybank novemberben folytathatja a monetáris kondíciók lazítását – jegyezte meg Regős Gábor. Elmondta: ennek mértéke ismét erőteljes, 75 bázispontos lehet.
A nyugdíjas-infláció még nagyobb mértékben csökkent
Fontos megemlíteni, hogy szeptember után októberben is az átlagosnál alacsonyabb volt a nyugdíjasok inflációja, 9,1 százalék, ami az élelmiszerek erőteljesebb dezinflációjából ered.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az adatokat kommentálva lapunknak azt mondta, az egyik meglepetést az élelmiszerek árának csökkenése jelentette. Ezen belül érezhetően olcsóbb lett a zöldség-gyümölcs, amiben az erősebb forintárfolyamnak és az energiaárak csökkenésének is lehetett szerepe.
Az elemző szerint pontosan emiatt lehetett az októberi inflációs adatnál még kedvezőbb a nyugdíjas-infláció 9,1 százalékos mértéke, ugyanis a nyugdíjas fogyasztói kosárban hangsúlyosabb tételt képviselnek az élelmiszerek és a háztartási energia.
Az élelmiszerárakon belül kiemelhető még Németh Dávid szerint a tejtermékek árának csökkenése, ami elsőre nem tűnik látványosnak. Hozzátette még, pozitív trend az is, hogy a feldolgozatlan élelmiszer ára csökkent, mert ez kihat a feldolgozottakra is. A pozitív árváltozásban ezeken kívül szerepe lehetett még az árfigyelőnek is, amelynek hatására a szereplők nem voltak érdekeltek az áremelésben. Ugyanakkor a belső kereslet, a kiskereskedelmi forgalom még mindig gyenge, és a kedvezőtlen tényezők között említette a szolgáltatások árát is.