– Elkezdődött a klímacsúcs Dubajban. Az év legnagyobb éghajlatvédelmi eseményének fókuszában az energia áll. A világ országai arról fognak tárgyalni, hogy hogyan tudnák a lehető leggyorsabban leépíteni a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását és 2030-ig megtriplázni a megújuló kapacitásokat – hívta fel a figyelmet az eseményekre közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője szerint önmagában szimbolikus, hogy a rendezvény házigazdája az olajnagyhatalom Egyesült Arab Emírségek, az elnöke pedig Szultan al-Dzsaber, az Emirátusok állami olajvállalatának vezérigazgatója.
– De ez még semmi. Kiszivárgott ugyanis, hogy a házigazda összekötötte a kellemest a hasznossal, és az előkészítő klímatárgyalásokat újabb olaj- és gázügyletek megkötésére is felhasználhatta – emelte ki a szakértő.
A BBC által megszerzett dokumentumok alapján ráadásul Al-Dzsaber olyan klímaharcos országokkal is üzletelhetett, mint Németország, vagy Hollandia. A nemzetközi csatorna megkeresésére az érintettek egy része nem reagált, mások tagadták, hogy részt vettek volna bármiféle egyeztetésen, de olyanok is voltak, akik a találkozót elismerték ugyan, de azt állították, hogy azon kereskedelmi ügyekről nem esett szó.
Az Emirátusok vezetése elmondta, hogy bár a megbeszéléseken az üzlet is az asztalra kerülhetett, azok fókuszában „az érdemi klímapolitikai fellépés” állt. A konferencia szervezőbizottsága pedig megnyugtatta a BBC-t, hogy Al-Dzsaber más tisztségei nem befolyásolják éghajlatvédelmi törekvéseit.
– Ha úgy nézzük, az Emirátusok végül is megspórolt néhány repülőutat azzal, hogy nem kellett külön odautazni az olajról és külön a klímáról tárgyalni. De a viccet félretéve, ezek után mégis hogyan lehetne komolyan venni a nagyszabású célokat és a hangzatos ígéreteket? Minden évben ugyanaz a lemez. Az országok egyik része klímacsendőrként pózol, a másik része pedig demonstratívan rossz zsarut játszik. Nem lehetne esetleg bezárni a cirkuszt és érdemben beszélni a problémákról? – tette fel a kérdést Hortay Olivér.