Minden eddiginél magasabb összeg érkezett a Szép-kártyákra

Közel ötezer új munkáltató lépett be a rendszerbe.

2024. 01. 15. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Tavaly összesen 445 milliárd forintot töltöttek fel a munkáltatók a Széchenyi-pihenőkártyákra. Ez negyedével, azaz több mint kilencvenmilliárd forinttal haladta meg a 2022-es összeget (354,7 milliárd forint). Decemberben ráadásul kiemelkedő szintet ért el a feltöltések mértéke, ugyanis 2023 utolsó hónapjában 83 milliárd forint érkezett a dolgozók Szép-kártyájára. Ez 58 százalékkal volt magasabb, mint a 2022 decemberében (52,4 milliárd forint) feltöltött összeg – ismertette a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A tárca emlékeztetett arra, hogy a 2023-as rekordfeltöltéshez a kormány döntése is hozzájárult. A családok védelmében ugyanis korábban az a döntés született, hogy 2023. augusztus 1. és 2023. december 31. között a munkáltatók az éves – 450 ezer forintos – kereten felül a Szép-kártyákra egyszeri, legfeljebb kétszázezer forint összeget utalhatnak. Az intézkedésnek köszönhetően így 2023-ban 650 ezer forintra emelkedett a rendkívül kedvező adó- és járulékfizetés mellett adható munkavállalói elismerés keretösszege. Továbbá ebben az időszakban a Szép-kártyákon rendelkezésre álló összegeket a családok hideg élelmiszerek vásárlására is felhasználhatták.

Az intézkedés hatására közel ötezer új munkáltató lépett be a Szép-kártya rendszerébe, továbbá a munkáltatók harminc százaléka biztosította a megnövelt összeget.

Tavaly a kártyabirtokosok összesen 449,4 milliárd forintot költöttek, amelyből a decemberi költések összege 64,2 milliárd forintot tett ki. Ez utóbbi 87 százalékkal volt több, mint a 2022 decemberi költések összege (34,4 milliárd forint). A kormány intézkedésének hatására a családok tavaly augusztusban, szeptemberben, októberben, novemberben és decemberben összesen 53,9 milliárd forintot fordítottak élelmiszerek vásárlásra. Az adatok mindezek alapján arra is rámutatnak, hogy ez a lehetőség nem a turisztikai célú fogyasztástól vonta el a forrást, hanem azon
felül realizálódott további költés.

A minisztérium szerint a várakozásoknak megfelelően a Szép-kártya kedvezményes keretének kibővítése eredményesen járult hozzá a családok megvédéséhez és a gazdaság megerősítéséhez. Az ugyanis egyaránt bővítette a turisztikai keresletet, miközben számottevően növelte a családok vásárlóerejét. Az intézkedés emelte a fogyasztást, segítve többek közt az élelmiszeripart, végső soron pedig a gazdasági növekedés helyreállítását.

A tárca ismételten emlékeztetett arra, hogy 2023 az inflációcsökkentés éve volt, a kormány intézkedéseinek köszönhetően decemberre minden várakozást felülmúlva 5,5 százalékra csökkent a mutató mértéke. Az idén a kormány helyreállítja a növekedést. A cél az, hogy idén újra dinamikusan, négy százalék körüli mértékben növekedjen a GDP. Ennek érdekében három területen kell előrelépni: az óvatossági motívum fokozatos oldásával és a bizalom erősítésével növelni kell a fogyasztást; helyre kell állítani a belgazdasági termelést és 25 százalék felett kell tartani a beruházásokat; végül pedig tovább kell növelni a munkaerőpiaci aktivitást.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTVA/Róka László)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.