Európa gazdasága már eddig is lemaradóban volt az Egyesült Államok és Kína mögött, a hátrányt csak növelte az orosz–ukrán háború, valamint a szankciós politika visszaütő hatásaival megfejelt energiaválság. A kilátásokat még inkább beárnyékolják a globális kereskedelmi konfliktusok, a nyugati és keleti hatalmak összeütközésén leginkább csak veszíthetünk. Főleg akkor, ha Brüsszel olyan irányt erőltet, mintha saját magunk ellenségei lennénk.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az elmúlt időszakban többször figyelmeztetett arra, hogy az unió rossz válaszokkal készül a kibontakozó globális támogatási versenyre. Ahelyett, hogy most erőltetnénk a visszatérést a fiskális kritériumokhoz – az Amerikai Egyesült Államok és Kína példáját követve –, a közpénzek minél nagyobb részét kellene a közösségnek a versenyképesség növelésére fordítania. Az említett két ország a következő öt évben összességében a bruttó hazai termékük (GDP) több mint 20-25 százalékát költi majd a gazdaságra. Ezzel akkor is előrébb jutnak, hogy az éves költségvetési hiányuk várhatóan hét-nyolc százalékos lesz.
Nagy Márton markáns véleményének is hangot adott, miszerint ha az unió a gazdaság támogatása helyett a költségvetési hiány két-három százalékos szinten tartásához ragaszkodik, az a versenyképesség feladását jelenti.
Ezzel kapcsolatban nyilatkozott Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője a Világgazdaságnak. A szakértő is kiemelte, hogy jelenleg támogatási verseny zajlik az országok között, amelyben az Európai Unió éppen most köti meg a saját kezét a szigorúbb fiskális szabályok egyoldalú erőltetésével, miközben folyamatosan romlik a saját tőkevonzó, illetve -megtartó képessége. A gyorsan szigorodó fiskális politika korántsem kockázatmentes, hiszen a gazdasági teljesítmény csökkenése ugyanúgy hiánynövelő hatással járhat.