Ráfizetnek az Oroszországból távozó nyugati cégek

Moszkva folyamatosan szigorítja a piaca elhagyásához előírt követelményeket.

2024. 03. 30. 6:41
Illusztráció : Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Reuters nyilvános vállalati adatok alapján készít rendszeres elemzést arról, hogy mibe kerül a külföldi vállalatok exodusa, ami a háború kirobbanása után kezdődött, de az idő előrehaladtával egyre nehezebbé és költségesebbé válik az érintett vállalatok számára. Moszkva jelenleg nem hagyja kivinni a profitot az országból, legalább ötvenszázalékos árengedményt követel a külföldi eszközök eladásakor, folyamatosan szigorítja a piaca elhagyásához előírt követelményeket, gyakran már egyrubeles névleges eladási árat is elfogad.

Idén eddig a Shell, a Polymetal International angol–orosz bányászati vállalat és a Hollandiában bejegyzett multinacionális informatikai cég, a Yandex vált meg oroszországi eszközeitől, összesen közel tízmilliárd dollár értékben – és kilencvenszázalékos árengedménnyel. A múlt héten a Danone közölte, hogy megkapta a hatósági engedélyeket oroszországi eszközeinek eladására, összesen 1,3 milliárd dolláros veszteséget vállalva – emlékeztetett cikkében a Világgazdaság.

A Yale School of Management összesítése szerint mintegy ezer külföldi cég távozott Oroszországból, több száz azonban még mindig működik vagy csak felfüggesztette a tevékenységét, például a francia Auchan és Benetton, a Mondelez amerikai édességgyártó, a PepsiCo, a Nestlé, az Unilever és a fogyasztási cikkeket gyártó brit Reckitt.

Oroszország is veszített, hiszen a nyugati országok az orosz jegybank háromszázmilliárd dollár értékű vagyonát fagyasztották be, és folyik a vita legalább az ebből származó profit felhasználásáról Ukrajna javára. A Ria orosz hírügynökség számításai szerint majdnem a befagyasztott orosz vagyonnal egyenértékű, 288 milliárd dollárnyi eszközt és befektetést veszíthetnek el a nyugati cégek, ha Moszkva visszavág. Az összeg az Európai Unió, a legfejlettebb országokat tömörítő G7-csoport, Ausztrália és Svájc cégeinek veszteségét jelentené, statisztikák szerint ezek a vállalatok rendelkeztek 2022 végén oroszországi vagyonnal. Az Európai Unió veszítené a legtöbbet, 223,3 milliárd dollárral, ebből 98,3 milliárd ciprusi, 50,1 milliárd holland és 17,3 milliárd dollár német eszköz. A Reuters szerint nem lehet ellenőrizni, valós-e az említett összeg. 

Amit tudunk, az az, hogy a nyugati cégek eddig több mint 107 milliárd dollárt veszítettek a kivonulással Oroszországból az ukrajnai invázió kezdete óta.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.