Jövő hétfőtől lehet jelentkezni az uniós finanszírozású, közel kétszázmilliárd forintból megvalósuló Ifjúsági garancia plusz programra – jelentette be szerdai közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
A projekt célja a fiatalkori inaktivitás megelőzése, illetve a harminc év alattiak foglalkoztatásának elősegítése, ami nagymértékben segítheti a nemzetgazdaság munkaerőigényének kielégítését
– tette hozzá.
A programmal 2029-ig mintegy 84 ezer munkanélküli és inaktív fiatal munkaerőpiaci beilleszkedése valósulhat meg, ami érdemben növelheti a korosztály aktivitását.
A program azoknak a 15–29 év közötti fiataloknak a munkához, munkatapasztalathoz vagy piacképes tudáshoz jutását támogatja, akik se nem tanulnak, se nem dolgoznak, emellett álláskeresőként vagy szolgáltatást kérőként regisztráltatták magukat a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnál. A programba belépők munkaerőpiaci szolgáltatások formájában személyre szabott segítséget kapnak munkaerőpiaci helyzetük javításához – ismertette az államtitkár.
Az érdeklődők a járási (fővárosi kerületi) hivatalokban tájékozódhatnak személyesen, a részletes információk is a kormány foglalkoztatási portálján lesznek elérhetők 2024. április 15-től.
Az Ifjúsági garancia plusz program alapvetően négy pillérre épül, kiemelt célja, hogy a fiatalok minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül.
A bértámogatás nem hátrányos helyzetű fiatalok esetében a munkaadónak nyújtott támogatás, amelynek időtartama legfeljebb négy hónap, a hátrányos helyzetűek esetében legfeljebb hat hónap lehet. A támogatás mértéke a munkaadót terhelő bruttó bér ötven százaléka, maximum havi 250 ezer forint lehet.
A lakhatási támogatást az a regisztrált álláskereső kaphatja, akinek a lakóhelyétől legalább hatvan kilométerre lévő településen van a munkavégzés helye, továbbá aki legalább hat hónap időtartamra szóló és legalább heti húsz óra munkaidejű foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesít újonnan. A támogatás legfeljebb 12 hónapra havonta a kötelező legkisebb munkabér hetven százalékának megfelelő összegben nyújtható, azaz maximális összege havi 186 760 forint lehet.
Az utazási támogatást az a regisztrált álláskereső kaphatja, akinek a lakhelyétől hatvan kilométernél közelebbi, de a lakóhelyétől eltérő településen található a munkavégzés helye. A támogatás legfeljebb 12 hónap időtartamra nyújtható, a lakóhely és a munkavégzés helye közötti távolság minden tíz kilométere után a kötelező legkisebb munkabér öt százalékának megfelelő összeg, azaz 13 340 forint vehető igénybe.
A tervek szerint májustól induló képzési támogatásban a kötelező legkisebb munkabér legalább hetven százalékának megfelelő összegű (maximálisan a minimálbér 150 százaléka) havi támogatás nyújtható azon álláskeresőnek, aki a munkaerőpiacon történő elhelyezkedése érdekében jogszabályban meghatározott képzésen vesz részt.