Brüsszel jelenlegi célkitűzése szerint 2035-re el kell érni, hogy csak elektromos autót adjanak el a kereskedésekben. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a minap erről azt mondta: bár a dátum már megvan, de nincs stratégia arra, miként jussunk el idáig. A tárcavezető németországi egyeztetésein szintén szó esett erről. A miniszter április közepén mások mellett személyesen tárgyalt Robert Habeck gazdasági és klímaügyi miniszterrel, Glenn Schmidttel, a BMW elnökhelyettesével, Brian Ramppal, az Audi globális kormányzati ügyekért felelős vezetőjével, Jörg Burzerrel, a Mercedes igazgatósági tagjával, valamint Hildegard Müllerrel, a Német Autóipari Szövetség elnökével. A tárgyaló felek szerint 2026-ban érdemes felülvizsgálni a 2035-ös szabályozási dátumot a belső égésű motorok tiltása kapcsán a 2025-ös adatok fényében aszerint, hogy a célkitűzés mennyire tekinthető reálisnak. Az már most bizonyos, hogy újra fellángolt a vita a kérdésről. Sőt, kiderült az is, hogy a tagállamok lakosainak is elég határozott minderről az álláspontjuk.
– Az átlagemberek sokkal észszerűbben gondolkodnak, mint a politikai elit – nyilatkozta Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a közösségi oldalán emlékeztetett: az Európai Parlament tavaly februárban fogadta el azt a brüsszeli javaslatot, melynek értelmében 2035-től teljesen betiltanák a benzines és dízeles autók értékesítését.
– A lépéssel az Európai Unió iparának talán utolsó, nemzetközileg versenyképes lábát rúgnák ki, ráadásul azokat az autógyárakat lehetetlenítenék el, amelyeket az energiaválság már egyébként is nehéz helyzetbe hozott, és amelyek a közösség egyik legnagyobb foglalkoztatói – emelte ki a szakértő.
Hortay Olivér felhívta a figyelmet arra, hogy egy friss kutatás szerint ezt az uniós polgárok többsége is kristálytisztán látja, és csaknem kétharmaduk elutasítja a döntést. – Itt az ideje, hogy az elit belássa: az ideológiavezérelt szakpolitika tévút, amelynek súlyos ára van, és ezt az emberek nem akarják megfizetni – tette hozzá az üzletágvezető.
Hortay Olivér a Századvég legújabb Európa-projekt-kutatására utalt. A dokumentumban olvasható, hogy a tervezett „intézkedés már napjainkban is jelentős kihívások elé állítja az uniós járműgyártókat, amelyek hagyományosan a közösség leginkább exportképes és innovatív húzóágazatát alkotják”.
A kutatás eredményei alapján az intézkedésnek nincs kellő társadalmi támogatottsága, ugyanis az uniós polgárok csaknem kétharmada nem ért vele egyet, a támogatók aránya pedig kevesebb mint a válaszadók egyharmada.