Még mindig véd a rezsicsökkentés

A magyar háztartások fizetik a legkevesebbet az energiáért az uniós tagállamok sorában.

2024. 05. 06. 13:56
Illusztráció Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagosan két-két százalékkal csökkent a villamos energia és a földgáz végfelhasználói ára áprilisban az európai háztartásoknak a finnországi VaasaETT adatai szerint. Az elemzés két energiahatóság, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), valamint az Energie Control Austria megbízásából készült, amelyet a Világgazdaság ismertetett

A számok azt mutatják, hogy még mindig a budapestiek fizetik a legkevesebb rezsit az Európai Unióban. A hazainál kevesebbet csak egy nem uniós ország fővárosában, Kijevben kellett fizetni.

Az áram bruttó lakossági végfelhasználói ára alapján Berlin és Prága a legdrágább városok a lakossági ügyfelek körében Európában, ezt követi Dublin, London és Bern. A jelek szerint Kijevben a legolcsóbb az áram, ezt követi Budapest, Belgrád és Podgorica – írja a VaasaETT. Nominálisan a közép- és kelet-európai fővárosokban az árak általában alacsonyabbak az átlagosnál. A térségen belül csak Prágában, Tallinnban és Vilniusban haladja meg az elektromos áram ára az európai átlagot.

 

Az átlagosan kétszázalékos árcsökkenés ellenére a vizsgált fővárosok többségében az árak nem változtak az előző hónaphoz képest. Öt piacon még drágulás is volt, a legnagyobb Oslóban, ahol pedig csökkenés mértek, az általában marginális maradt. Ez utóbbi alól Koppenhága és London volt kivétel. Az oslói hétszázalékos drágulást a villamosenergia-adó emelése okozta. Az ottani díjakat a kormány határozza meg, évente kétszer: január 1-jén és április 1-jén.

A felmérés rámutatott arra is, hogy a legmagasabb gázárat Stockholm lakosai fizetik, mégpedig az európai átlag-végfelhasználói ár háromszorosát. Ez a svéd gázpiac kis méretével magyarázható. Bern a második legdrágább főváros, amelyet Amszterdam követ. Koppenhága, Helsinki, Nicosia, Oslo, Podgorica és Valletta kimaradt a gázárakra vonatkozó elemzésből, mivel ezekben gyakorlatilag nincs lakossági gázpiac. 

Stockholmban egyébként az ár közel tizenháromszorosa a budapestinek, amely a legalacsonyabb az unióban, és több mint tizenhétszer akkora, mint Kijevben.

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.