– Olcsó és megbízható energiaellátás nélkül nincs stabil gazdaság. Az Egyesült Államok szénhidrogén-kitermelése tavaly rekordot döntött, Kína pedig példátlan léptékű villamosítást hajt végre – mondta Hortay Olivér a közösségi oldalára feltöltött bejegyzésében. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: az utóbbi ország amellett, hogy szinte minden erőmű típusból, a széntüzelésűtől kezdve a nukleárison át a megújulókig, több kapacitást telepít, mint bárki más, a hálózatfejlesztésre fordított forrásai idén várhatóan meghaladják a százmilliárd dollárt, ami szintén világrekord.
A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a fokozódó energiaverseny oka, hogy Amerika és Kína megértette, hogy geopolitikai pozíciójának javításához gazdasági erőre van szükség, ami csak alacsony termelési költségek mellett valósítható meg.
– A feladat Európának még égetőbb lenne, de a törekvések külső és belső korlátokba ütköznek – ismertette Hortay Olivér. A külső korlátokat azok a kereskedelmi konfliktusok jelentik, amelyek miatt a kontinens szelektíven vásárol energiát, és amelyek a költségeket megemelik. A belső problémát pedig az okozza, hogy az Európai Unió radikális klímavédelmi termékekkel és túlságosan bürokratizált szabályokkal visszafogja saját kapacitásainak bővülését, ami tartósan szűkíti a közösség mozgásterét.
– Ha tehát Európa is beszállna a versenybe, nincs más választása, mint lemondania önmaga korlátozásáról. Így ugyanis nem fog tudni labdába rúgni – tette hozzá a Századvég üzletágvezetője.