Dől a magyar áram Ukrajnába

A kánikula és a napos órák száma miatt a naperőműveké lett a főszerep a hazai áramtermelésben.

2024. 07. 09. 12:55
20160121_0011_LL
A megújuló energia és az alaperőművek a magyar energiapolitika szerint nem versenytársai, hanem kiegészítői egymásnak Fotó: Laufer László Forrás: Laufer László LL Népszabadság
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napsütéses órák csúcsidejében, nagyjából 11 és 14 óra között a naperőművek adták a magyarországi áramtermelés felét. Ez azt jelenti, hogy a háztáji panelek és az ipari méretű fotovoltaikus létesítmények szerepe nagyobb volt, mint a Paksi Atomerőműé, a Mátrai Erőműé és a gázüzemű blokkoké együtt.

Ennél érdekesebb, hogy bár Magyarország nettó áramimportőr, mégis a meleg napsütéses napokon több áramot exportál, mint amennyit vesz. Ukrajnába Magyarország felől érkezik a legtöbb villamos energia, erről a napokban írt a Világgazdaság, ahogyan arról is, hogy e nagy kereslet feljebb kényszerítette a hazai és az ukrajnai áramárakat is. 

Bár kézenfekvő, hogy a Magyarországról áramot eladók aktuálisan a többlet naperőművi áramot viszik Ukrajnába, ez aligha esik egybe a konkrét kereskedelmi szerződéseik tartalmával.

Magyarország évekig nem szállított áramot Ukrajnába, majd az idén hirtelen a legnagyobb uniós áramexportőr lett – reagált a hírre Balogh József energiapiaci szakértő. Mint a Világgazdaságnak jelezte, a magyar export mennyisége egyedül nagyobb, mint a lengyel és a szlovák együtt. 

Ez azonban potenciálisan veszélyes konstelláció: Magyarországon már most sincs elég áram.

Oroszország a tavasszal és nyár elején megújította az ukrán energetikai célpontok elleni csapásait, ami országszerte gyakori áramszüneteket okoz. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közelmúltban azt mondta, hogy a támadásokban március vége óta tönkrement országa villamosenergia-termelő kapacitásának a fele. Ukrajna az Európai Uniótól vásárol energiát, ez azonban nem elég a hiány pótlására. Ezért majdnem mindennap beiktatnak egy tervezett országos áramszünetet a kritikus infrastruktúrák, például kórházak és katonai létesítmények ellátásának védelmében. (A Világgazdaság ukrán forrásból úgy tudja, hogy az áramszünetek miatt sok üzlet kiárusítja a mélyhűtött termékeit, ami a későbbi ellátás szempontjából kockázatot jelent, de most értékmentésnek számít.)  

Egyébként itthon sajnos probléma, hogy folyamatosan emelkedik a Magyarországról Ukrajnába történő áramszállítás napi határkapacitás ára. Emiatt az ukránok nem jutnak olcsó áramhoz – sőt többet fizetnek, mint a németek.

Ha az ukránok kénytelenek lesznek folyamatosan áramot importálni a magyar rendszerből, akkor a magyar napi áramtőzsdén (HUPX) furcsa elszámoló árak alakulhatnak ki. Már most lehet látni, hogy a piacvezető német tőzsdéhez (Epex spot) viszonyítva a magyar árak magasak. Ugyanakkor Ukrajna számára ennek a magyar importáramnak jelenleg nincs alternatívája. Ez sajnos meg fogja drágítani a magyar elektromos áram árát a magyar fogyasztók számára is. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.