Kilencmilliárd forintot tett ki az első negyedévben az online csalások összege

Augusztus elejétől új jogszabály segíti az áldozatokat abban, hogy könnyebben visszakapják a pénzüket.

2024. 07. 25. 11:06
Budapest, 2020. március 27.
A koronavírus világjárvány idején bankkártyás online fizetés otthonról kényelmesen. A készpénzzel könnyen továbbadható fertõzés csökkentése érdekében a hatóságok és a kereskedelmi egységek is az online fizetést részesítik elõnyben. A kormány március 28 - án 0 órától kijárási korlátozást rendelt el az egész ország területén a személyes kontaktok csökkentése érdekében.  
MTVA/Faludi Imre 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû  különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi  igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt.
Illusztráció Fotó: MTVA/Faludi Imre
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzforgalmi visszaélések értéke tavaly 23 milliárd forint volt, míg idén az év első negyedévében az online csalások összege elérte a kilencmilliárd forintot – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közigazgatási államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán. Túri Anikó közölte, az emberek már az online térben vásárolnak, ott végzik a különböző banki tranzakciókat és a nyaralást is interneten foglalják, mindez pedig a bűnözőknek is remek terep ahhoz, hogy ők is ide tegyék át a tevékenységüket.

A csalók módszerei között említette, amikor valaki – látszólag a bankjától – kap egy sürgető hangvételű telefonhívást, hogy támadás alatt van a bankszámlája, most azonnal lépjen be, cselekedjen. Az államtitkár azt is tipikus esetnek nevezte, amikor az emberek e-mailben vagy sms-ben kapnak egy linket egy webáruházhoz, ahol amennyiben megadják az adataikat, akkor gyakorlatilag az érintettek összes adata, beleértve a bankszámláikat is, a csalók birtokába kerül.

Arra is kitért, amikor az emberek látszólag a rendőrségtől kapnak egy sms-t, hogy büntetést fizessenek be. Ezek mind azok a módszerek, amivel a csalók próbálkoznak, hogy ellopják az ügyfél pénzét – mondta az államtitkár.

Ezek miatt fontos, hogy augusztus 1-jétől életbe lép az a jogszabály, amely arra hivatott, hogy megnehezítse a csalók dolgát, illetve megkönnyítse azt, hogy a visszaélések áldozatai visszakapják pénzüket.

Túri Anikó kiemelte, a jogszabály célja, hogy a visszaéléssel érintett ügyleteknél az ügyfelek ellopott pénzét megfogják, zárolják és utána visszaadják az áldozatul esett félnek. A törvény ugyanis lehetővé teszi, hogy az ügyfelek, a pénzforgalmi szolgáltatók (bankok) és a hatóságok gyorsan és hatékonyan tudjanak információt cserélni.

 

Az államtitkár úgy vélte, az augusztus 1-jétől életbe lépő változás egyebek mellett a csalók megtalálását is megkönnyítheti. Jelezte ugyanakkor, hogy az online csalások ellehetetlenítése érdekében nagy hangsúlyt kell helyezni az edukációra. Fel kell hívni a figyelmet az online csalásokra, azok típusaira, valamint arra, hogyan lehet ellenük védekezni.

Az államtitkár szerint már az eddigi kampányok is eredményesek voltak, hiszen míg 2020 elején még magasabb volt a sikeres online csalások száma, 2023 elejére már túlsúlyban voltak a sikertelenek. Az emberek egyre tudatosabbak és egyre inkább odafigyelnek – mondta Túri Anikó.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.