A gazdasági versenyképesség legfontosabb pontjait ismertette Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A kormányfő arról is beszélt, hogy a Draghi-jelentés megoldásai egy föderalista megoldás felé mozdítanák el az Európai Uniót. Hangsúlyozta, Magyarországnak válaszolnia kell az uniós versenyképességi romlásra, mert különben súlyos következményei lesznek.
Orbán Viktor a Draghi-jelentésből idézve komoly versenyképességi hátránynak jelölte meg a túlzott bürokráciát.
Európa modern történelme során először lép be egy olyan korszakba, amikor nem a munkaerő növekedése adja a bővülést
– hangsúlyozta, hozzátéve: az EU és USA közötti szakadék oka a digitalizációban való lemaradás.
Nem elég csak beszélni a gazdasági versenyképesség európai erősítéséről, hanem a magyar elnökség egy paktumot szeretne kötni – emelte ki a kormányfő. Orbán Viktor. Hangsúlyozta, hogy ezt egyáltalán nem könnyű létrehozni. A versenyképességi helyzet valójában rendkívül komoly, ami aggodalomas, ám
az unió belső kommunikációjában erről nem lehet beszélni.
A miniszterelnök szerint a versenyképesség hanyatlásáról beszélni önmagában véve veszélyes dolog. Ismét a Drahgi-jelentésre hivatkozott: az EU gazdasági növekedése és termelékenysége az elmúlt két évtizedben tartósan lassabb volt, mint a versenytársaké. Az olcsó energiaforrások elvesztése miatt az unió a teljes éves GDP növekedését elvesztette. Emellett az is aggályos, hogy az EU vállalatai kétszer-háromszor magasabb energiaárakkal dolgoznak, mint az USA cégei.
Orbán szerint bajban leszünk, ha az unió blokkosodik
A kormányfő úgy véli, hogy a föderális állam három falnak ütközik neki: migráció, életszínvonal és közös hitelfelvétel. Felhívta a figyelmet, hogy a nyugat válasza minderre a blokkosodás, ami nem más, mint visszatérés a hidegháborúhoz.
Most az egységes világgazdaság helyett két fél gazdaság felé indul el. A kérdés pedig az, hogy erre mit válaszol a kelet. Úgy látja, ezt próbálta megváltoztatni, valószínűleg komolyan is gondolták, hogy ez a blokkosodás megállítható. Budapest számára a feladat a semlegesség meghirdetése, amely esélyt ad a versenyképesség javítására.
Szerinte Magyarországnak fel kell tennie a kérdést, hogy indokolt-e hogy ő legyen az első. De a mostani kérdéskör olyan ügy, amiben érdemes megszólalnia, és ne csak az elméletét fogalmazza meg.
A kormányfő úgy véli, ennek bizonyítéka, hogy a Covid alatt nemcsak nyugatról szereztünk be vakcinákat. A másik példa a migráció: miközben azt láttuk, hogy egész EU egy ideológia mentén közelítette meg, Magyarország nem ezt tette, hanem a dolgot magát nézte.
Mario Draghi, az Európai Központi Bank (ECB ) korábbi elnöke szeptember elején bemutatta az Európai Unió versenyképességének javítására irányuló tervét. A mintegy négyszáz oldalas dokumentum célja, hogy Európa felvegye a versenyt az olyan globális nagyhatalmakkal szemben, mint
- az Amerikai Egyesült Államok
- és Kína.
Az olasz politikus javaslatcsomagja értelmében a tervek szerint az Európai Uniónak több mint nyolcszázmilliárd eurós beruházást kell végrehajtania a gazdaság és a technológiai innovációk területén.