– Nekünk magas céljaink vannak – ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök a háromnapos kihelyezett kormányülést követő péntek reggeli rádióinterjújában. Geszten javarészt gazdasági kérdésekről tárgyalt a kabinet, ahol szóba került a magyar fizetések helyzete, azon belül is a folyamatban lévő minimálbér-tárgyalások és az átlagbér emelése.
Az egymillió forintos keresethez értelemszerűen a bruttó áll a legközelebb: ez a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint 636 700 forint volt 2024 júliusában – ismertette a Világgazdaság.
Azonban nem könnyű megjósolni, hogy a következő időszakban hogyan alakul a bérdinamika, amelynek lefutása az éven belül is folyamatosan változik: míg például az esztendő első két hónapjában még nem látható megugrás, addig a piaci szférában valójában jó ideje csak márciusban történnek meg az első emelések, majd a nyáron lassul a bérkiáramlás, hogy aztán az év utolsó két hónapjában a jutalmak miatt egy nagyobb emelkedést lássunk.
Az elmúlt évek statisztikáiból ezzel együtt megállapítható, hogy az éves bruttó átlagkereset legtöbbször a márciusi fizetések körül szokott alakulni.
Így ha ezt vesszük bázisul – és az akkor mért kifejezetten magas, mintegy 14 százalékos bérnövekedés ütemet –, akkor az idén 658 ezer forint körül alakuló bruttó átlagbérhez képest egy újabb 14 százalékos növekedéssel 2025-re 750 576 forintra, 2026-ra 855 656 forintra nőhet az átlagkereset, majd szűk három év múlva, 2027-re tényleg kvázi megközelíthetjük a miniszterelnök által mondott számot. Vagyis addigra 975 448 forint lehet a bruttó átlagkereset Magyarországon.
További részletek itt olvashatók:
https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2024/10/egymillio-forintos-fizetes-magyarorszagon