Energiaitalokat tesztelt az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Szupermenta programja energiaitalokat tesztelt, és kirótt 2,5 millió forint büntetést. A teszt során a termékek koffein-, taurin-, cukor-, édesítőszer-, valamint vitamintartalmát vizsgálták. Biztonsági probléma nem merült fel, élelmiszer-minőségi hibát egy energiaitalnál állapítottak meg a szakértők, viszont 35-ből 28 terméknél adódott jelölési probléma.

2024. 10. 17. 11:19
Illusztráció Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szupermenta programban az energiaitalok kerültek a középpontba: összesen 35 terméket vizsgáltak a szakemberek. A tesztelt italok közül tizenöt kizárólag cukorral, tizenkettő pedig édesítőszerrel készült, míg nyolc termék cukrot és édesítőszert is tartalmazott. Származásukat tekintve húsz magyar és tizenöt külföldi előállítású volt, kiszerelésükre nézve pedig 250 milliliteres (ml) és 500 milliliteres italok szerepeltek a tesztben – közölte a Nébih. 

Koffein, taurin, édesítőszer van az energiaitalokban

Az energiaitalok általában koffeint, cukrot és/vagy édesítőszert, valamint egyéb, táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagot, például taurint, glükuronolaktont, vitaminokat tartalmaznak. Esetenként különböző növényi kivonatokat (guarana, ginseng) is felhasználnak a receptúrákban. Mindezen összetevőket változó mennyiségben és kombinációban tartalmazzák ezek a szénsavas, alkoholmentes italok. Fontos kiemelni, hogy az energiaitalok egészséges felnőttek számára készülnek, jellemzően magas a koffeintartalmuk, ezért fogyasztásuk gyermekek, valamint terhes vagy szoptató nők számára nem javasolt. 
 

A Nébih laboratóriumaiban végzett élelmiszer-biztonsági és -minőségi vizsgálatok részeként többek között a termékek koffein-, taurin-, cukor-, édesítőszer-, valamint vitamintartalmát ellenőrizték. Az energiaitalokban mért koffein mennyisége 13,8 és 35 mg/100 ml között mozgott. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) tudományos véleménye szerint egészséges felnőtteknél az egyszeri 200 milligramm (mg), valamint a napi 400 mg koffeinfogyasztás nem jelent egészségügyi kockázatot.

A tesztelt energiaitalok esetében egy doboz ital elfogyasztásával nem érjük el az egyszeri 200 mg koffeinmennyiséget, a nagyobb kiszerelésű termékekkel azonban egyszerre akár 160 mg koffeint is bevihet a fogyasztó. A termékkör kedvelőinek fontos figyelembe venniük az egyéb élelmiszerekkel (pl. kávé, tea, csokoládé) bevitt koffeint is, hogy a koffeinfogyasztásuk ne lépje túl az egyszeri 200, illetve a napi 400 mg-ot. 

A jelölést be kell tartani

Az uniós jogszabály szerint, ha egy terméket hozzáadott vitamint tartalmazó élelmiszerként jelölnek, akkor annak jelentős mennyiségben kell tartalmaznia az ígért plusz vitamint. A „jelentős mennyiség” az italok esetében azt jelenti, hogy az adott vitamin napi beviteli referenciaértékének legalább 7,5 százalékát kell 100 milliliterenként tartalmaznia a terméknek. E téren a laboratóriumi vizsgálatokon mindössze egy termékkel akadt probléma, ugyanis annak B12-vitamin mennyisége nem érte el a szükséges minimumot.
Egy energiaital bérgyártást végző élelmiszer-vállalkozás elmulasztotta bejelenteni e tevékenységét az illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti hatóságnál. A mulasztás miatt a hatósági felügyelők eljárást indítottak.
 

A tesztelt energiaitalok közül 28 termék nem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak. Szabálytalanságok többek között a megnevezés, a koffeintartalom jelölése, az összetevők, a termék és az elsődleges összetevők származásának feltüntetése, valamint a tápértékjelölés kapcsán adódtak. Az energiaitalok jelölése több esetben is megtévesztő volt a fogyasztók számára.

Két ital fantázianevében például szerepelt a „guarana” szó, miközben a termékek nem tartalmazták ezt az anyagot. Előfordult olyan probléma is, hogy származási helyként Ausztriát jelölték meg a csomagoláson, azonban a beküldött gyártmánylap alapján Magyarországon állítják elő a terméket. Három „cukormentes”–ként jelölt energiaitalhoz pedig cukrot tartalmazó alapanyag-keveréket használtak fel, ezt azonban az összetevők között nem jelölték. Az alapanyag-keverékben található cukor a késztermék cukortartalmát csak kis mennyiségben növelte meg, azonban ez bizonyíthatóan hozzájárul a termék ízének kialakításához.
A feltárt hibák miatt az érintett élelmiszer-vállalkozókkal szemben hatósági eljárás indult. A hatósági felügyelők élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki, melyek együttes értéke 2 662 000 forint volt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.