A Morgan McKinley által a City foglalkoztatási folyamatairól negyedévenként közölt helyzetértékelés – London Employment Monitor – új összeállítása szerint az idei harmadik negyedévben hét százalékkal több betölthető munkahely volt a londoni pénzügyi szolgáltatási szektorban, mint az előző negyedévben, éves összevetésben azonban jelentősen, 17 százalékkal csökkent a meghirdetett befektetési banki és háttérszolgáltatási állások száma.
A ház szerint a negyedéves összehasonlításban mért emelkedés elsősorban olyan területeken mutatkozott, mint a szabályozói előírások teljesítésével és a digitális átállással kapcsolatos tevékenység, valamint a környezeti, szociális és irányítási (ESG) programok.
A Morgan McKinley szerint mindemellett hozzájárulhatott a citybeli álláskínálat negyedéves összevetésű emelkedéséhez az új munkáspárti brit kormány hivatalba lépése nyomán megerősödött stabilitás, valamint a brit, az euróövezeti és az amerikai jegybankok kamatcsökkentési ciklusa.
A betölthető citybeli állások 17 százalékos éves összevetésű visszaesésének okai között szerepel ugyanakkor az, hogy a vállalatok a továbbra is fennálló gazdasági aggályok és a geopolitikai feszültségek miatt óvatosabb munkaerő-toborzási stratégiákat alkalmaznak.
A Morgan McKinley szerint azonban – az infláció és a gazdasági bizonytalanság mellett – valójában a brexit után kezdődött, még mindig tartó alkalmazkodási folyamat az a tényező, amely visszatartja a londoni pénzügyi szolgáltató cégeket az agresszív munkaerő-toborzástól.
Ebben a környezetben a citybeli cégek a költséghatékonyságot a bővítés elé sorolják, és „karcsúbb, koncentráltabb állomány” kialakítására összpontosítják stratégiájukat – fogalmaz a Morgan McKinley hétfőn ismertetett új negyedéves helyzetértékelése.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, majd a brexit utáni 11 hónapos átmeneti időszak lejártával az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett. Az akkori konzervatív párti brit kormány ugyanis nem kívánta teljesíteni azokat a feltételeket – mindenekelőtt az EU-állampolgárok szabad nagy-britanniai letelepedésének és munkavállalásának jogát –, amelyek e két integrációs szerveződéshez elválaszthatatlanul kötődnek.