A munkáshitel egy kamatmentes, szabadfelhasználású új lehetőség a dolgozó fiatalok számára. Igényléséhez legalább heti 20 órában foglalkoztatotti jogviszonyt vagy pedig egyéni vállalkozói státust kell felmutatni. A kölcsön segíthet az életkezdésben, a mobilitásban, a lakhatásban vagy akár a családalapításban is. A Központi Statisztikai Hivatal szerint az új hitel potenciális igénylői körében sokan lehetnek felsőoktatásban tanulók vagy diákhitellel rendelkezők, így a tényleges igénylők száma 100-200 ezer főre tehető. A teljes lakossági finanszírozási piacra is jelentős hatással lehet a munkáshitel bevezetése.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból
A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat csak az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet – mondta Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerdán Budapesten, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) zöld pénzügyi konferenciáján. Áder János a népességnövekedést, a városiasodást, az infrastruktúra-fejlesztéseket, az erdőirtást, a monokultúrás mezőgazdaságot, az invazív fajok terjedését, a környezet elszennyezését, a túlfogyasztást és a klímaváltozást nevezte a legkomolyabb kihívásnak.
Magyarország ugyan komoly eredményeket ért el a környezetvédelemben, hiszen 100 év alatt a kétszeresére növelte az erdői területét, 2010 óta pedig a négyszeresére nőtt a nemzeti parkok költségvetése, de a kiszáradás megfékezéséhez, a vízvisszatartáshoz térségenként ezermilliárdos nagyságrendű forrásokra lesz szükség – fejtette ki Áder János.
Kandrács Csaba, az MNB alelnöke ugyanitt elmondta, a nemzeti bank a 2019-ben létrehozott Zöld program mellett környezetvédelmi stratégiát is alkotott, ennek alapján a működése karbonsemlegessé válik, a zöld tőkekövetelmény-kedvezmény pedig a zöldhitelezést és a termékfejlesztéseket ösztönzi.
Jól járhatnak a kistelepülések az újrainduló otthonfelújítási támogatással
Keresettebbé teheti a kistelepüléseket az újrainduló otthonfelújítási támogatás az ingatlanpiacon – vélekedett a Világgazdaság megkeresésére Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Szerinte ez a konstrukció nem a konkurense, sokkal inkább kiegészítője lehet a most futó otthonfelújítási programnak, amelynek a felhasználási kerete kötött, csak az energiahatékonyságot célzó modernizációt támogat. Balogh László egy példát is említett. Ha valaki mindkettőre jogosult, az energiahatékonyságon túl vagy amellett szeretné például a tetőt is felújítani, az otthonfelújítási támogatással már megteheti. Figyelmeztetett ugyanakkor, ha valaki már vett igénybe otthonfelújítási támogatást (mondjuk négymillió forint értékben), akkor már csak a kétmillió forint felét igényelheti vissza, míg aki nem igényelte korábban, a maximális kerettel gazdálkodhat, nem csak a fennmaradó résszel.