Amikor egy angol topcsapat kifizet 70 millió eurót (28,85 milliárd forint) egy játékosért, azt nem egy szezonért teszi, ráadásul Szoboszlai Dominik értékét kifejezetten növeli, hogy még mindig nagyon fiatal – mondta lapunknak Szabados Gábor sportközgazdász. A szakembert arról kérdeztük a mai Liverpool–Real Madrid Bajnokok Ligája mérkőzés előtt, hogyan értékeli a magyar válogatott csapatkapitányának első másfél szezonját, és megérte-e klubjának a befektetés.
Kifejtette, bőven van idő még arra, hogy a támadó középpályás kifussa a karrierjét és a Liverpool pénzt termeljen belőle.
A játékosok piaci értéke nem azt mutatja meg, hogy mit értek el eddig, hanem azt, hogy mire képesek a jövőben
– emelte ki, hozzátéve: a vevőnek az a fontos, hogy a jövőben mit fog kapni ezért a pénzért.
Szoboszlai nyitó szezonjának az első fele nagyon jól sikerült, a vége már kevésbé, ebben az is közrejátszik, hogy sérülés is nehezítette előtte – emlékeztetett, megjegyezve: a labdarúgó jelenleg a meccsek nagy részén kezdő a Liverpoolban. Felhívta a figyelmet: ha éveken keresztül ugyanezt a szintet hozza, akkor egyértelműen megérte az angol klubnak a befektetés, ráadásul esetleg közben tovább tudják értékesíteni még nagyobb összegért, akkor pláne.
Szoboszlai magyar csapattársat kaphat?
A sportközgazdászt arról is kérdeztük, hogy a Kerkez Milosról szóló pletykák – több angol topcsapat is érdeklődik játékjogáért – jót tesznek-e magyar játékosok piaci értékének.
Ha egy újabb játékosunk igazolna akár a Liverpoolba, a Chelsea-be vagy a Manchester United szintű csapatba, az óriási előrelépés lenne magának Kerkeznek is és a magyar futballnak is.
Felhívta a figyelmet: eleve arra, hogy topcsapatban legyen magyar játékos, gyakorlatilag Puskásék óta nem volt példa, ráadásul úgy, hogy ott meghatározó szerepet tölt be, nem csak a kispadot koptatja. A szakember úgy véli, van realitása egy ilyen üzletnek Kerkez esetében is. Emlékeztetett, hogy a válogatott balhátvéd nagyon jó szezont fut, ráadásul még Szoboszlainál is fiatalabb, ami abszolút célponttá teszi a nagycsapatok számára, hiszen bőven van még arra idő, hogy visszatermeljék azt az összeget, amit fizetnek érte. A játékos menedzsmentjének azonban megfontoltan kell döntenie, mert ebben a korban az egyik legfontosabb dolog, hogy minél több időt töltsön a pályán.
A játékos nemcsak akkor a leghasznosabb, ha jó a pályán
Természetesen az a legfontosabb, hogy egy futballista minél jobb teljesítményt mutasson a pályán, hiszen akkor tud mind sportszakmai, mind üzleti/marketing területen is kiemelkedőt tud nyújtani – hívta fel a figyelmet Szabados Gábor. Elmondása szerint egyszerű a képlet:
ha az adott labdarúgó kiemelkedően játszik, saját marketing erejével is tudja mind a saját, mint a klub bevételeit növelni. Utóbbiak elsősorban merchandisingban és más szponzori bevételekben nyilvánulhat meg.
Hangsúlyozta: a remekül teljesítő külföldi játékosok akár meg is nyithatnak egy piacot klubjuk számára.
Ez távol-keleti játékosok esetében nagyon gyakori, hiszen itt a csapatok óriási piacokat nyithatnak meg.
A szakember szerint nem véletlen, hogy ma már szinte mindegyik topcsapatban van
- japán
- vagy dél-koreai
játékos, még akkor is, ha egyébként szakmailag ez nem lenne feltétlenül indokolt.
A Liverpool például idén is megtartotta Wataru Endót, a japán válogatott játékost, aki bár a csapatban abszolút kiegészítő ember, ám Ázsiában rendkívül népszerű.
Természetesen egy magyar játékos esetében ez kevésbé szempont, mert hazánk gazdaságilag nem ennyire erős piac a nagy kluboknak, éppen ezért megsüvegelendő, hogy Szoboszlai és Kerkez is a világ legerősebb bajnokságában bizonyíthat hétről hétre.