– Ilyenkor mindig Cseh Tamásnak a Valóság nagybátyám című dala jut eszembe. A Tisza Párt úgy hazudik, mint a vízfolyás. Az a primitív érvelés, hogy Romániában többet fogyasztanak, mint Magyarországon, és ezért ott jobban élnek, egy nagy szamárság – szögezte le Orbán Viktor miniszterelnök a Mandinernek.
A kormányfő a lapnak adott interjúban így reagált arra a kritikára, amely szerint Románia gazdasági értelemben utolérte Magyarországot.
Leszögezte, hogy a magyar családok megtakarítása az egyik legerősebb az Európai Unióban. „A hazug embert és a sánta kutyát szokták a leghamarabb utolérni” – húzta alá.
A Fitch Ratings jelezte, hogy csökkenti Románia hitelminősítését, arra a nagyfokú politikai bizonytalanságra hivatkozva, amely valószínűleg késleltetni fogja az Európai Unió legnagyobb költségvetési hiányának csökkentésére irányuló terveket a jövő évi elnökválasztás megismétlése előtt. Néhány hete ugyanez a hitelminősítő Magyarországot illetően kellemes meglepetéssel szolgált, pont fordított irányba lépett – írta a Világgazdaság.
A román piacok a fejük tetejére fordultak szerdán. A Fitch kedd késő esti, előre nem tervezett döntésében stabilról negatívra csökkentette a legalacsonyabb befektetési szintű, BBB román osztályzat kilátását, ezzel figyelmeztetést küldve a politikai pártoknak, amelyek az e havi parlamenti választások után koalíciókötésért küzdenek.
Keleti szomszédunknak óriási költségvetési hiánya van: az Agenda Austria kutatóintézet elemzése szerint az ország már október 24-én elköltötte teljes éves bevételét, így az EU-ban egyedülálló módon több mint két hónapot kizárólag hitelből finanszíroz. A 8 százalék fölé várható költségvetési hiány és a növekvő adósságteher sürgős gazdasági reformokat sürget, miközben más uniós országok jóval felelősebb gazdálkodást folytatnak.
A tanulmány szerint Románia pénzügyi helyzete az Európai Unióban a legsúlyosabb. Az ország már október 24-én elköltötte az idei teljes költségvetési bevételeit, így az év fennmaradó részében hitelekből él, ez pedig meggyengült költségvetési helyzetet demonstrál.
Az idei román költségvetési hiány miatt mintegy 150 milliárd lej hitelt (30 milliárd euró) kell felvennie az országnak a kiadások fedezésére. Emellett a korábbi hitelek kamatai is tetemes terhet rónak Romániára, idén körülbelül 37 milliárd lejt (8 milliárd eurót) emésztenek fel.
A Bloomberg szerint a következő kormánynak várhatóan majd be kell fagyasztania a nyugdíjakat és a béreket, és meg kell kezdenie a költségvetési kiadások csökkentését.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Daniel Mihailescu)