Hazánkban bőven van gáz az ország ellátására

Megnő az a földgázmennyiség, amelyet Magyarországról Szlovákiába lehet továbbítani. Mindez egy fejlesztésnek köszönhető és pont jól jön északi szomszédunk ellátása szempontjából. Közben a tél ismét szigorodik, de Magyarországon bőven van gáz az ország ellátására.

2025. 01. 15. 12:51
Illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi harmadával nő az a földgázmennyiség április elsejétől, amelyet Magyarországról Szlovákiába lehet továbbítani – derült ki a Világgazdaság cikkéből. Ehhez meg kellett növelni a két ország gázhálózatát összekötő kapacitásokat, a munkát a két rendszerüzemeltető, a szlovákiai Eustream és a magyarországi FGSZ Földgázszállító Zrt. végezte el. A magyar társaság tájékoztatása szerint a szlovák–magyar (Veľké Zlievce/Balassagyarmat) határkeresztező ponton szükségessé vált nem megszakítható kapacitásnövelés az egyik oldalon sem igényelt beruházást.

A lap hangsúlyozza, hogy az összeköttetés fontos része a vertikális folyosónak, amely észak–déli irányú összeköttetéseket létesít térségünk országai között.

Magyarországról Szlovákiába jelenleg évi 2,63 milliárd köbméter földgáz szállítható, nem megszakítható kapacitással, ez az április 1-ji gáznaptól évi 3,5 milliárd köbméterre nő. E gázmennyiség órára vetített energiatartalma 4 240 252 kilowattóra. A megnövelt kapacitást negyedéves termékként a 2025. február 3-i negyedéves kapacitásaukciókon kínálják majd fel. A megnövelt kapacitást ezután az uniós kapacitásaukciós naptárban (CAM NC) előírtaknak megfelelően minden további aukción felajánlják.
A fejlesztés az FGSZ és az Eustream között élő együttműködés keretében valósult meg. A lépés kritikus fontosságú volt Szlovákia számára, amely kelet felől január 1-je óta nem jut oroszországi eredetű földgázhoz, mert miután lejárt az orosz–ukrán gáztranzitszerződés, azt Ukrajna nem hosszabbította meg. Ukrajna azzal indokolta a döntését, hogyha folytatná a gáztranzitot, azzal bevételhez juttatná az ellene háborút indító Oroszországot. Az eddigi szállítási útvonaltól elvágott országok azt hangsúlyozzák, hogy az uniós csatlakozásra készülő keleti szomszédunknak gondoskodnia kellene az uniós országok vezetékes ellátásáról.

A szlovákok csak hazánkon keresztül jutnak rendes gázmennyiséghez

A gáztranzit folytatása érdekében Robert Fico szlovák miniszterelnök december 11-én Kijevbe utazott. A Világgazdaság értesülése szerint azonban az ukrán közvélemény egy része rosszul fogadta, hogy az egyébként eredménytelen látogatást a hivatalosan bejelentett időpont előtt szervezték meg. Ha az orosz–ukrán tranzit le is állt, alternatív útvonalakon Szlovákia megkapja azt az orosz gázt, amelyről szerződése van, ezt vasárnap Robert Fico közölte a  TA3 hírtelevízió egyik műsorában. Szlovákiába jelenleg csak Magyarországon keresztül jut érdemi mennyiségű földgáz.

A tranzitdíjnak egyelőre annyi

Ám jelentkezett egy másik nagy probléma is azzal, hogy kong az Ukrajnából Szlovákiába tartó Testvériség vezeték: Robert Fico közlése szerint országa emiatt ötszázmillió euró, vagyis majdnem 207 milliárd forint tranzitdíj-bevételtől esik el. Szlovákián keresztül a múlt év végéig jelentős mennyiségű földgáz jutott Ausztriába és Ukrajnába is.

Bár az FGSZ-Eustream projekt nagyon jókor jött Szlovákia gázellátása szempontból, a kapacitás április 1-től történő bővítése az idei fűtési idényben már nem segít. Hosszú távon annál inkább hasznos a folyamatos ellátás, a tárolók következő idényre való feltöltése és a tranzit életben tartása miatt.
Az orosz gáz célba juttatásának pillanatnyi megoldása azonban meghagy néhány problémát, illetve okoz változást:

  • a kínálat végső soron így is szűkül,
  • amiatt a gáz drágul,
  • az LNG felértékelődik, ami elsősorban az amerikai eladóknak kedvez,
  • a gázpiac átrendeződik.

Ismét szigorít a tél

A kissé hidegebbre fordult, helyenként havazással színezett időjárás ismét felveti a kérdést, nem lesz-e gond a fűtéssel. A gázellátás oldaláról azonban rendben vagyunk. Bár a földalatti tárolók készletei a téli idényben jellemző módon fogynak, a töltöttségük jelenleg 63,8 százalékon áll a hivatalos uniós statisztika szerint. Ez az ország éves gázigényének a 46,09 százalékának a kielégítésére elég. Igaz, nem így kell számolni, mert a hazai tárolókban őrzik a téli szerbiai gázigény kielégítéséhez szükséges mennyiséget, a tárolói gáz felhasználásának pedig műszaki határt szab a kitárolás kapacitása, amit persze az igények szerint alakítottak ki. Fontos továbbá, hogy a gázigényt télen sem kizárólag a tárolókból, hanem részben a folyamatos importból, részben a kisebb tételt jelentő belföldi termelésből elégítik ki. 

Az FGSZ adatai szerint a szerda délelőtti, de mintegy két éve nagyjából folyamatos állapot szerint Magyarországra a legnagyobb mennyiségű gáz Szerbiából érkezik.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.