A magyar vidék fejlesztése a idén sem áll le a Hivatalos Értesítőben megjelent, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) által kiadott utasítások szerint. Lázár János nagy munkába kezd, indulnak a beruházások – írja a Világgazdaság.
A tárca rendelkezett több tucat, Baja, Mohács és Salgótarján fejlesztését célzó beruházásról. A fejlesztések egy része össze is függ, hiszen több bajai és mohácsi fejlesztés is a Bácska-projekt része.
Lázár János minisztériuma utasítást adott
- a bajai déli elkerülő út koncepciójának létrehozására,
- a városi sportuszodaprojekt előkészítésére,
- a Petőfi híd felújításának előkészítésére,
- de szerepel a tervekben útfelújítás vagy épp kastélyfelújítás is,
- és az 51-es és 53-as főút között az M9-es gyorsforgalmi út terveinek kidolgozása 2027 végéig.
Az ÉKM mindemellett gyors autóbuszjáratot is indít Baja és Budapest között január 1-jétől.
A mohácsi fejlesztések többsége a hétfőn megjelent utasítás szerint főként a városban épülő Duna-hídhoz és az ahhoz kapcsolódó úthálózathoz kötődik.
Ezen felül szó esik az M60-as Pécs és Szigetvár közötti szakaszának és a nemzetközi határkikötőnek a fejlesztéséről is.
Az értesítőből az is kiderül, hogy idén elkezdik előkészíteni Villány rákötését az M6-os autópályára.
Továbbá megvalósíthatósági tanulmány készül egy esetleges Mohács és Bátaszék közötti vasútvonalról, és kiírják a Mohács 500 programhoz kapcsolódóan a Mohácsi Nemzeti Emlékhely fejlesztésére vonatkozó közbeszerzési eljárást is.
Salgótarjánban megújul a belvárosi vasútállomás, hatástanulmány készül egy Salgótarjáni Ipari Parktól Somoskőújfaluig közlekedő, helyi elővárosi vasút indításáról, valamint a 21-es, 211-es, 2307-es, 2206-os és 2303-as út felújításáról is, míg a 2307-es út Rákóczi úti szakaszán meg is indul a felújítás.
Lázár János emellett utasítást adott egy tízéves, Salgótarján városközpontjának rehabilitációját célzó terv kidolgozására is.
A most megjelent beruházások háttere az Építési és Közlekedési Minisztérium új programja. Lázár János erről korábban úgy fogalmazott, hogy minisztériumával Magyarországot és a vidéket építik, ennek érdekében pedig felkeresi a partnervárosokat.
Nem minden település van rajta a listán, hanem mintegy tucatnyi, megyejogú város, amelyek valamilyen oknál fogva rendkívüli helyzetben vannak vagy rendkívüli szerepre készülnek. Emlékeztetett rá, hogy
2010-től az Orbán-kormány Alföld-fejlesztési programot folytat, és az elmúlt 14 évben rendkívüli erőfeszítéseket tett, hogy ezt a területet felzárkóztassa a Dunántúl életszínvonalához.
Akkor az érintett települések között említette Debrecent, Szegedet, Békéscsabát, Szolnokot és Kecskemétet. Ezeket a városokat a magyar kormány a szövetségeseinek nevezte, amelyek nagy fejlődési lehetőség előtt állnak, például az egy főre jutó GDP terén.
Azonban, mint látható, más városok is célkeresztben vannak, ezúttal tehát Baja, Mohács és Salgótarján fejlesztései váltak ismertté.