November végén jelentette be a kormány, hogy létrejött a megállapodás az Országos Bírósági Hivatal, az Országos Bírói Tanács és a Kúria vezetőivel, amelynek célja a hatékonyság növelése. A megállapodás érdekében változtatásokat hajtanak végre a bírósági szervezet működésében és jelentősen nő a bíróságokon dolgozók illetménye – ismertette a Világgazdaság emlékeztetése szerint Tuzson Bence igazságügyi miniszter.
A bírósági dolgozók béremelése három lépésből áll. Ahogy a miniszter fogalmazott: az elsődleges cél, hogy a bírói függetlenség betartásával hatékonyságnövelést hajtsanak végre a bíróságokon.
Ennek a legfontosabb eleme a három lépésből álló béremelés. Az emelés végére a bírók fizetése 2027. január 1-jére eléri a 2,25 millió forintot, ami 48 százalékos béremelést jelent.
De nemcsak a bírók jövedelme emelkedett a döntéssel, ugyanis a bírósági titkárok és fogalmazók – tehát azok a jogászok, akik a bíróságokon dolgoznak, és várhatóan bírók lesznek idővel – esetében magasabb, 82 százalékos növekedés valósul meg. Emellett emelték azoknak a bírói munkát támogató, de nem jogászvégzettségű munkatársak bérét is, akik a háttérmunkát végzik. Az ő fizetésük száz százalékkal emelkedett. Ez régi adóssága volt a kormányzatnak, ugyanis a nem jogászvégzettségű dolgozók bére nagyon alacsony volt, jelentősen elmaradt a más adminisztratív területen dolgozókétól.
A béreket először 2025. január 1-jén, majd 2026-ban, aztán 2027-ben emelik. Az Országos Bírósági Hivatal tájékoztatása szerint 2025. január 31-én 2694 bíró és 8387 igazságügyi alkalmazott állt jogviszonyban Magyarországon. A bírók közül a Kúrián 91-en, az ítélőtáblákon 171-en, a törvényszékeken 1118-an, a járásbíróságokon 1278-an az Országos Bírósági Hivatalban 36-an dolgoztak. Az igazságügyi alkalmazottak száma a Kúrián 263 fő, az ítélőtáblákon 310, a törvényszékeken 3602, a járásbíróságokon 3969, az Országos Bírói Tanács mellett 17-en, az Országos Bírósági Hivatalban pedig 226 munkatárs segíti a bírók munkáját.
Az intézkedés szervesen kapcsolódik a kormány béremelési stratégiájához, miként ez megtörtént az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók esetében is.