Draghi: Az EU-nak sürgősen meg kell reformálnia gazdaságát

Az európai gazdaság növekedésének újraindítását célzó reformok még sürgetőbbé váltak az amerikai kereskedelmi háború fenyegetései miatt – jelentette ki Mario Draghi, az Európai Központi Bank volt elnöke, korábbi olasz miniszterelnök kedden Brüsszelben.

2025. 02. 18. 19:10
Mario Draghi
Fotó: Europress/AFP/FREDERICK FLORIN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mario Draghi, aki tavaly szeptemberben mutatta be az Európai Bizottság felkérésére elkészült jelentését az európai versenyképesség kihívásairól, az uniós parlamentben tartott beszédben felhívta a figyelmet arra: a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztések többsége továbbra is Európán kívül történik. 

A világ tíz legjobb nagy modelljéből nyolcat az Egyesült Államokban fejlesztettek, míg a másik kettő Kínából származik. Minden elvesztegetett nap tovább növeli az Európa és a technológiai élvonal közötti szakadékot, ugyanakkor az MI-fejlesztés csökkenő költségei lehetőséget kínálnak arra, hogy az EU gyorsabban felzárkózzon, ha megfelelő lépéseket tesz – tette hozzá.

Jelentős kihívásnak nevezte az energiaárak kiszámíthatatlanságát. Rámutatott, hogy a földgáz ára szeptember óta 40 százalékkal emelkedett, miközben az Egyesült Államokból importált cseppfolyósított földgáz (LNG) árrése az elmúlt évben 100 százalék fölé nőtt. 

Az áramárak is emelkedtek Európa több országában, és még mindig két-háromszor magasabbak, mint az Egyesült Államokban – mutatott rá. A nevével fémjelzett, szeptemberben közzétett jelentésben a fő geopolitikai téma Kína felemelkedése volt, azonban most az EU az új amerikai kormányzat által kivetett vámokkal néz szembe, ami akadályozza a legnagyobb exportpiacához való hozzáférését. Ráadásul a Kínára kivetett magasabb amerikai vámok a kínai többletkapacitást Európába irányítják át, ami tovább sújtja az európai vállalatokat – tette hozzá Mario Draghi.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az európai nagyvállalatok jobban aggódnak az amerikai iparpolitika hatásai, mint az Egyesült Államok piacának elvesztése miatt. Az Egyesült Államok alacsonyabb adókra, olcsóbb energiára és deregulációra építve próbálja magához vonzani az európai vállalatokat, miközben Európát magára hagyhatja biztonsági kérdésekben, például Ukrajnában – jegyezte meg.

 

Draghi szerint összehangolt, gyors és hatékony válasz kell

„Ahhoz, hogy megbirkózzunk ezekkel a kihívásokkal, egyre inkább úgy kell viselkednünk, mintha egy állam lennénk. Összehangolt, gyors és hatékony válaszra van szükség, amely magában foglalja a kutatás, ipar, kereskedelem és pénzügyek koordinációját. Az európai gazdaság stagnál, miközben a világ többi része növekszik, ezért sürgősen meg kell teremteni a feltételeket az innovatív vállalatok itthon tartására és növekedésére” – hangoztatta Mario Draghi.

Borítóképünk illusztráció (Fotó: Europress/AFP/Frederick Florin)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.