A Paksi Atomerőmű Magyarország legnagyobb áramtermelőjeként előállítja az összes hazai háztartás, az építőipar, a mezőgazdaság, a szállítás, posta, távközlés, valamint a szállás- és vendéglátóhelyek számára szükséges villamos energiát: a bruttó hazai fogyasztás kb. egyharmada múlik a létesítmény működésén.
A Paksi Atomerőmű nem csupán Magyarország villamosenergia-ellátásbiztonságának sarokköve, a gazdaságos áramtermelés legfontosabb eszköze, hanem nélkülözhetetlen szerepet játszik a klímaváltozás elleni küzdelemben is:
eddigi működésével összesen közel 250 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást akadályozott meg – derül ki a lapunkhoz kedden eljuttatott közleményből.
A létesítményben 2024-ben sikeresen lezajlott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) tízévenként esedékes átfogó biztonsági vizsgálata, az OSART-misszió, amelynek vizsgálócsapata elismerte a Paksi Atomerőmű elkötelezettségét a biztonságos és megbízható üzemeltetés mellett. Az OSART-vizsgálat jelentése négy paksi „jó gyakorlat” -ot (köztük azt a saját fejlesztésű szoftvert, amely pontosan és megbízhatóan előre jelzi a kiinduló eseményt és az abból származható fontos események időbeni megvalósulását) is rögzített:
ezek be fognak kerülni a nemzetközi nukleáris szakmai köztudatba.
Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója egy olyan nemzetközi sikerről is beszámolt, amelyet működése során első alkalommal ért el a létesítmény: „A tavalyi év harmadik negyedében bekerültünk a világ összes atomerőművét rangsoroló lista első 30 százalékába, a WANO (Atomerőmű-üzemeltetők Világszövetsége) Párizsi Központjához tartozó mintegy 150 blokkot összehasonlító listán pedig valamennyi blokkunk az első 25 százalékban szerepelt. Ilyen eredményt még sosem értünk el, ezért rendkívül büszkék is vagyunk rá. Mindez visszaigazolja a nukleáris és termelési biztonság iránti elkötelezettségünket, a rengeteg munkánkat, nem utolsó sorban pedig azt a rendkívüli lojalitást, amely az erőmű szakembergárdáját jellemzi. Kulcsfontosságú, hogy az ilyen eredmények eléréséhez szükséges képességeinket, a megszerzett tapasztalatunkat, és nem utolsó sorban a kultúránkat megőrizhessük és fejleszthessük, hiszen mindezek nélkülözhetetlenek lesznek a további üzemidő-hosszabbítás sikeres megvalósításához.”
A Paksi Atomerőmű fokozott figyelmet fordít a Paks II. Zrt.-vel történő kapcsolattartásra és együttműködésre, a szomszédságában folyó építkezésre is. A folyamatos monitorozás, többek között az atomerőmű környezetében lévő megfigyelő kutak által mutatott eredmények, valamint a 4. blokk helyzetét érintő mérések egyértelműen igazolják, hogy a létesítési munkálatok nem érintik a Paksi Atomerőmű blokkjainak biztonságát.
Borítóképünk illusztráció. Fotó: Kállai Márton/Szabad Föld