Munkaerőpiac: a legkeresettebb szakmák Debrecenben, Győrben, Szegeden és Pécsen

Fizikai munkaerő-kölcsönzés esetén az első hat hónapban akár 35 százalékos a kilépők aránya – derült ki a WHC Csoport 2024-es régiós adataiból. A munkaerőpiacot sokkolta, hogy jelentős a fluktuáció a betanított munkakörökben, nem ritka, hogy a munkavállalók akár néhány hét után is továbbállnak. A munkáltatók betanított munkást egy héten belül találnak, de gépkezelőre hónapokat, egy mérnökre akár fél évig kell vadászni.

2025. 03. 26. 11:41
Forrás: illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatója, a WHC megvizsgálta a nagyobb régiók, köztük Debrecen, Győr, Pécs és Szeged környékét a fizikai munkaerő-kölcsönzés és -közvetítés szempontjából. Régiónként van eltérés, hogy milyen pozíciókra kerestek szakembereket a vállalkozások 2024-ben. A munkaerőpiac számára komoly kihívás a munkások gyors elvándorlása, ha biztosítani akarják a termelést, meg kell vizsgálniuk a vállalatoknak, miért nem tudják megtartani ezeket a fizikai dolgozókat. 

munkaerőpiac
A munkaerőpiac nem szereti a fizikai munkakörökben a nagy fluktuációt
Fotó: Shutterstock

A WHC saját adatai alapján a legkeresettebb szakmák Debrecenben:

  •  a villanyszerelő, 
  • gyártásközi technikus,
  • épületgépész és tapasztalt gépkezelő.

A legkeresettebb szakmák Győrben: 

  • gépkezelő, 
  • karbantartó,
  • raktáros.

A legkeresettebb szakmák Pécsen és Szegeden: 

  • betanított fizikai munkatársak, 
  • gépmesterek
  •  anyagmozgató.

Az állások feltöltésének ideje munkakörönként változó: betanított munkák esetében Debrecenben és Szegeden egy héten belül találni munkavállalót, míg Pécsen 1-2 hét alatt sikerült beölteni a szabad pozíciót. Győrben az olyan szakemberek esetében, mint a gépkezelő, gépbeállító vagy karbantartó, a toborzási idő akár 1-4 hónap is lehetett, a mérnöki és vezetői pozíciók esetében pedig ez az idő 3-6 hónapra is kitolódhatott. E téren a létesítmény-gazdálkodási menedzserek esetében mutatkozott a legnagyobb szórás: bizonyos esetekben azonnal sikerült megtalálni a megfelelő jelöltet, de a folyamat akár fél évig is elhúzódhatott.

 

Sokan hamar váltottak és új helyet kerestek a munkaerőpiacon

A jelöltek felkutatását az is nehezítette, hogy régiónként eltérő, de mindenképpen magas fluktuáció volt jellemző 2024-ben. Debrecenben az éves fluktuáció mértéke 30 százalék körül mozgott, míg Szegeden éves szintén a fizikai munkakörökben dolgozók 17 százaléka váltott munkát, ami negyedéves bontásban elérhette a 22 százalékot is. Győrben különösen a betanított munkakörökben volt megfigyelhető nagy mozgás, ahol a munkavállalók akár néhány hét után is továbbállhattak. Pécsett a munkavállalók átlagosan 7,4 hónapot töltöttek egy pozícióban, amely adatot a toborzást követően állományba vett munkavállalók aránya is jelentősen befolyásolt.

Göltl Viktor, a WHC ügyvezetője kiefejtette: „Az adatok alapján elmondható, hogy a műszaki és mérnöki szakmák esetében a munkaerőhiány továbbra is kihívást jelent a partnereink számára. Az EHS (munkavédelmi), villamosmérnöki és karbantartási szakmákban növekedtek leginkább a bérek, mivel ezeknek a pozícióknak az újra betöltése ütközik a legjelentősebb nehézségekbe. Az autóipar és az elektronikai szektor új beruházásai révén szintén jelentős fluktuáció tapasztalható, amelyek előrejelzéseink szerint nagyban befolyásolják a régiók munkaerőpiacának alakulását a következő években.” 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.