Februárban a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken egymillió vendég 2,3 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 14, a vendégéjszakáké 3,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. 2025. január–februárban a belföldi vendégek által a turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 0,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól, a külföldieké ugyanakkor 12 százalékkal meghaladta azt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb szálláshelyadataiból.
A szezonálisan kiigazított adatok alapján a vendégek száma 8,9, a vendégéjszakáké 2,7 százalékkal bővült 2024 februárjához képest. A vendégéjszakák 73 százaléka kötődött a kereskedelmi szálláshelyekhez, ahol a forgalom 3,2 százalékkal meghaladta az előző évit. A magán- és egyéb szálláshelyeken 5,7 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban
A belföldi vendégek száma 5,4 százalékkal több, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 2,1 százalékkal kevesebb volt az előző év azonos havinál.
A szezonálisan kiigazított adatok alapján a belföldi vendégek száma 3,6 százalékkal bővült, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 1,1 százalékkal mérséklődött 2024 februárjához képest.
A 485 ezer belföldi vendég egymillió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 383 ezer vendéget és 792 ezer vendégéjszakát regisztráltak. Utóbbiak 83 százalékkal szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 1,2 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
A legdinamikusabb növekedést Budapest és a Balaton térsége mutatta. A Központi Statisztikai Hivatal és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai alapján a fővárosba 24 százalékal több turista érkezett, mint egy évvel korábban.
A vidéki turisztikai térségek közül a Balaton csaknem tíz százalékkal több vendéget vonzott, mint 2024 második hónapjában. A növekedés hátterében nemcsak a külföldi érdeklődés közel 22 százalékos emelkedése áll, hanem a hazai vendégek számának hétszázalékos bővülése is – jelezte közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A vendégforgalom növekedése kedvező hatással volt a szálláshelyek bevételeire is: országszerte csaknem hatvanmilliárd forintos bevétel történt, ami közel 17 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest. Ezen belül a vidéki szálláshelyek 33,8 milliárd forint bevételt realizáltak, ami 13,3 százalékos növekedést tükröz.
A 2025-ös év első két hónapja összességében biztató eredményeket hozott: több mint kétmillió vendég látogatott Magyarországra, ami közel 16 százalékos növekedést jelent 2024 azonos időszakához képest. A bevételek mintegy 19 százalékkal haladták meg az előző év január–februári eredményeit. Az eddigi adatok alapján minden esély megvan arra, hogy 2025 is újabb rekordévet hozzon a magyar turizmus számára – fejti ki a tárca közleménye.
A turizmus további fellendítéséhez, Magyarország turisztikai vonzerejének további erősítéséhez a tavaly óta újra nemzeti tulajdonban lévő Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér is érdemben hozzájárul, amely 2022 után idén szintén kiemelkedő elismerést kapott: kategóriájában elnyerte az Európa legjobb reptere címet – tették hozzá.
Elindul a balatoni hajózási szezon is, a Balatoni Hajózási Zrt. március 28-tól várja az utazni vágyókat. Így még többen választják majd a „magyar tenger” partját kikapcsolódásuk helyszínéül, ahol gazdag programkínálat és változatos hajózási lehetőségek várják az oda látogatókat – írják.
– A turizmus az idei évben is a gazdaság húzóágazata lehet. A belföldi turizmust a jövedelmi helyzet javulása támogathatja, itt a szállásadóknak elsősorban a külföldi célpontokkal kell versenyezniük, amely mérsékelheti az áremelési törekvéseket. Az ágazatot ezzel együtt továbbra is a külföldi vendégforgalom húzhatja, itt a szomszédos országok mellett a reptér fejlesztése és forgalombővülése a távoli országokból érkező vendégek számának jelentős emelkedésében csapódhat le. A legnagyobb kihívás ez esetben a külföldi vendégforgalom egyenletesebb eloszlása a főváros és a vidéki térségek között, amely érdemben tudná segíteni ezen területek felzárkózását – reagált a friss adatokra Molnár Dániel, az MGFÜ Gazdaságelemzési Központ vezető elemzője.