Magyarország hamarosan meghatározó szereplővé válhat a globális űriparban

Az előzetes terveknek megfelelően halad az építkezés, így várhatóan jövőre megkezdheti a működését a Remtech űrtechnológiai gyártóközpontja Martonvásáron. Az európai szinten egyedülálló gyáregység révén Magyarország hamarosan meghatározó szereplőjévé válhat a globális űriparnak.

2025. 03. 31. 15:40
4iG Remtech Űrtechnológiai Központ Fotó: Polyák Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ütemtervnek megfelelően halad a Kelet-Közép-Európában egyedülálló, magánberuházásban, több mint tízmilliárd forintból megvalósuló Remtech Űrtechnológiai Központ építése. Az ágazat fényes jövő előtt áll, ugyanis az űripar a világ egyik legjobban növekedő, a nemzetközi felmérések szerint is válságálló iparága, melynek értéke a 2023-as 630 milliárd dollárról egyes becslések szerint 2035-re 1800 milliárd dollárra emelkedhet – hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a gyártóközpont hétfői bokrétaünnepségén a Világgazdaság cikke szerint.

4iG Remtech Űrtechnológiai Központ
Fotó: Polyák Attila

Ráadásul az űripar, amely a technológiai fejlesztés csúcsát jelenti, rendkívül magas multiplikátor hatással rendelkezik, azaz az itt létrejövő innovációk, technológiai újítások sok más gazdasági szegmensben is megjelenhetnek. Hozzátette: ez a versenyképesség további megerősítése szempontjából kulcskérdés.

Előkészületben a magyar űrtörvény

Nagy Márton elmondta, hogy folyamatosan figyelemmel kísérik a készülő európai uniós űrtörvény előkészületeit, amely nagyban befolyásolja a nemzeti űrtörvény tartalmát is, utóbbi kialakításán már dolgoznak a minisztérium szakemberei A miniszter megjegyezte, hogy a 2021-ben elfogadott első magyar űrstratégia megújításán is dolgoznak, hiszen ez az űripari trendek és a magyar űrszektor fejlődésének köszönhetően időszerűvé vált.

„A stratégia megfelelő tartalmának kialakítása érdekében uniós konzultációt indítottunk” – emelte ki a tárcavezető. Hozzátette: jelenleg is folyamatban van a felmérés, amelynek célja, megismerni a magyar ipari vállalatok helyzetét, kihívásait és szükségleteit, hogy az űripari létesítményeket felmérve minél hatékonyabban tudják erősíteni a magyar űripar versenyképességét, valamint megalapozzuk az új űrstratégia tartalmát is.

A Remtech gyártásra, összeszerelésre, integrációra és tesztelésre is alkalmas gyáregysége Európában egyedülálló moduláris technológiával maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését végzi majd.

A zöldmezős beruházást az űripari szabványoknak megfelelő, innovatív és az elérhető legmodernebb technológiai megoldásokkal látják el, az üzem energiaellátását önálló napelempark is biztosítja az átadást követően.

A 4000 négyzetméteres technológiai központban 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO8 és ISO5 minősítésű tisztatér-technológiával rendelkezik. Az üzemben rezgés-, sokk-, mechanikai, termovákuum-, klimatikus, EMC/EMI- és akusztikus tesztekhez szükséges rendszerek is helyet kapnak.

Az űrtechnológiai gyártóközpont 2026-ban kezdheti meg működését, amely 85 új, magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt

– írta oldalán a 4iG.

Hazánk rövid időn belül meghatározóvá válhat az űriparban

A 4iG csoport és a Remred közös beruházásában megvalósuló űrtechnológiai gyártóközponttal, továbbá űripari és technológiai portfóliónk vertikális integrációjával vállalatcsoportunk egyedülálló képességekkel és infrastruktúrával rendelkezik majd Kelet-Közép-Európában. Az űripar, a technológiai és védelmi ipari holdingvállalatunk részeként, a 4iG-csoport hagyományos üzletágai – informatika, távközlés – mellett a legnagyobb növekedési potenciállal rendelkező terület – hangsúlyozta az ünnepélyes alapkőletételen elmondott beszédében Jászai Gellért, a 4iG vállalatcsoport elnöke. 

Sárhegyi István, a Remred alapítója, a 4iG csoport űripari és technológiai holdingvállalatának vezérigazgatója kiemelte, hogy a beruházásnak köszönhetően Magyarország rövid időn belül a globális űrpiac egyik meghatározó szereplőjévé válhat. „Célunk az űripar területén, hogy saját mérnöki kapacitásainkra építve új és egyedi űreszközöket, illetve műholdakat fejlesszünk, továbbá hogy a legnagyobb műholdgyártó és űripari cégek, illetve nemzeti és nemzetközi űrügynökségek stratégiai partnereivé váljunk” – hangsúlyozta az igazgató.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.