Ukrajna gázellátása az orosz támadások miatt kritikus helyzetbe került az utóbbi hetekben. Oroszország összesen 18 csapást mért az ukrán gázinfrastruktúrára, ebből nyolcat csak 2025-ben. A 2025-ös támadások során az oroszok különösen a gázkitermelő létesítményeket bombázták Harkiv megyében, célpontjaik között szerepeltek azok a kompresszorállomások, amelyek a gáz tisztítását és dehidratálását végzik, mielőtt az a gázszállító rendszerbe kerül. Az oroszok tehát stratégiailag fontos célpontokat támadtak − írta tanulmányában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.

Ukrajna gázkitermelése a 2000-es évek óta nagyjából ugyanazon a szinten mozog: évi 18 és 21 milliárd köbméter között, a fogyasztás viszont csökken, három okból.
- Oroszország által annektált területek elveszítése, ami azt eredményezte, hogy az ott maradt lakosságnak és az iparnak de facto az oroszok adják a gázt,
- a 2014-es Krím annektálása plusz a kelet-ukrajnai válság és főleg a 2022-es orosz invázió miatt hatalmas gazdasági visszaesés,
- lakosságcsökkenés.
Ezekből kifolyólag 2022-es év végére Ukrajnában annyira lecsökkent a gázfogyasztás, hogy szinte teljesen önellátó lett. Erre jöttek az orosz gázinfrastruktúra elleni csapások.
A tanulmány kitér arra is, annak ellenére, hogy Ukrajna gázkitermelése eléri a fogyasztási szintet, még mindig importálnia kell:
- az alacsony gáztároló-töltöttség miatt, amelyet már nem tudnak saját forrásból pótolni;
- a kitermelésingadozás miatt. Egyrészt az orosz csapások miatt, amikor megáll a kitermelés, másrészt a fűtési szezon elején (és a hidegebb időszakokban) mindig több gázra van szükség, mint amit az adott időpontban tudnak kitermelni;
- nem minden kitermelt gáz eladható vagy felhasználható (pl. a tisztítás vagy szállítás során elvész stb.).
A fent említett okok miatt 2023-ban Ukrajna kb. 4,3 milliárd köbmétert gázt importált (ami az évi fogyasztásnak kb. 23 százaléka), viszont 2024-ben már csak kb. 700 millió köbmétert. Ha azonban Oroszország folytatja a gázinfrastruktúra elleni támadásokat, Ukrajnának akár nyolcmilliárd köbméter importra is szüksége lehet.