Gázhiány fenyegeti Ukrajnát

Miután Ukrajna 2025 elején leállította az orosz gáz tranzitját, Oroszország fokozta az ukrán energetikai infrastruktúra elleni támadásokat, gyakorlatilag „szabad kezet” adva magának annak lerombolására. Az orosz csapások következtében Ukrajna gázellátása instabil, és az ország rekordalacsony, mindössze 2,72 százalékos gáztároló-töltöttséggel rendelkezik 2025 áprilisában.

2025. 04. 23. 12:01
Kína-Oroszország földgázvezeték ellenőrzése
Ukrajna jelenleg is gázimportra szorul Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna gázellátása az orosz támadások miatt kritikus helyzetbe került az utóbbi hetekben. Oroszország összesen 18 csapást mért az ukrán gázinfrastruktúrára, ebből nyolcat csak 2025-ben. A 2025-ös támadások során az oroszok különösen a gázkitermelő létesítményeket bombázták Harkiv megyében, célpontjaik között szerepeltek azok a kompresszorállomások, amelyek a gáz tisztítását és dehidratálását végzik, mielőtt az a gázszállító rendszerbe kerül. Az oroszok tehát stratégiailag fontos célpontokat támadtak − írta tanulmányában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.

Fotó: Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány

Ukrajna gázkitermelése a 2000-es évek óta nagyjából ugyanazon a szinten mozog: évi 18 és 21 milliárd köbméter között, a fogyasztás viszont csökken, három okból.

  • Oroszország által annektált területek elveszítése, ami azt eredményezte, hogy az ott maradt lakosságnak és az iparnak de facto az oroszok adják a gázt,
  • a 2014-es Krím annektálása plusz a kelet-ukrajnai válság és főleg a 2022-es orosz invázió miatt hatalmas gazdasági visszaesés,
  • lakosságcsökkenés.

Ezekből kifolyólag 2022-es év végére Ukrajnában annyira lecsökkent a gázfogyasztás, hogy szinte teljesen önellátó lett. Erre jöttek az orosz gázinfrastruktúra elleni csapások.

A tanulmány kitér arra is, annak ellenére, hogy Ukrajna gázkitermelése eléri a fogyasztási szintet, még mindig importálnia kell:

  • az alacsony gáztároló-töltöttség miatt, amelyet már nem tudnak saját forrásból pótolni;
  • a kitermelésingadozás miatt. Egyrészt az orosz csapások miatt, amikor megáll a kitermelés, másrészt a fűtési szezon elején (és a hidegebb időszakokban) mindig több gázra van szükség, mint amit az adott időpontban tudnak kitermelni;
  • nem minden kitermelt gáz eladható vagy felhasználható (pl. a tisztítás vagy szállítás során elvész stb.).

A fent említett okok miatt 2023-ban Ukrajna kb. 4,3 milliárd köbmétert gázt importált (ami az évi fogyasztásnak kb. 23 százaléka), viszont 2024-ben már csak kb. 700 millió köbmétert. Ha azonban Oroszország folytatja a gázinfrastruktúra elleni támadásokat, Ukrajnának akár nyolcmilliárd köbméter importra is szüksége lehet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.