Világszínvonalú gyárat, egy 7000 négyzetméter alapterületű high-tech gyártócsarnokot és logisztikai központot adott át a Sensirion Holding AG Debrecenben. A beruházás mintegy 4,5 milliárd forintból valósult meg az érdekelt felek, köztük magyar cégcsoportok, így például a Szinorg Universal Zrt. és a XANGA-csoport befektetésének köszönhetően – írta meg a Haol –, amellyel lezárult a fejlesztés.
A szerdai átadón elhangzott: a létesítmény nemcsak technológiai, hanem fenntarthatósági szempontból is korszerű.
A gyártócsarnok teljes mértékben mentes a fosszilis energiaforrásoktól: geotermikus energia, hővisszanyerési rendszerek, energiatárolók és napelemek biztosítják a működés energiaigényét
– mondta Papp László polgármester, hozzátéve, hogy a gyár a jövő iparának és a jövő környezettudatos városának részévé is válik ezzel. Kiemelte, a cég technológiai megoldásai az egészségügytől az autóiparon át az okoseszközökig mindenütt jelen vannak.
Ezért jó a gyár Debrecennek
Jean-Francois Paroz, a magyarországi svájci nagykövetség nagykövete szerint a Svájc, Magyarország és Debrecen közötti együttműködés példaértékű Európában. Ez azért is fontos, mert így
Debrecen részt vehet egy olyan projektben, melynek folyamán már meglévő termálkutakat használhatnak a cívis város távfűtésének korszerűsítésére. Mindezt geotermikus energiával oldanák meg, így pedig hosszú távon földgázmentessé lehetne tenni a fűtést.
Franziska Brem, a Sensirion AG operatív alelnöke elmondta, a debreceni gyár stratégiai szempontból nagyon gyorsan fontos központjává fejlődött a Sensirionnak, hiszen orvosi és autóipari szenzorokat, újabban pedig érzékelőket gyártanak a hűtéstechnikához, immár az amerikai piacra is.
A fenntarthatóság szellemében épült az üzem
A fenntarthatóság jegyében a telephely teljesen mentes a fosszilis üzemanyagtól. A további műszaki részletekről elhangzott:
- 80 darab talajszonda és közel 1 MW fűtési és hűtési kapacitású hőszivattyúval, valamint napelemes erőművel fedezik a gyártási folyamatok energiaszükségletét.
- Az éves villamosenergia-igényének 25 százalékát a helyszínen állítják elő, és egy 200 kW csúcsteljesítményű napelemes rendszerrel járulnak hozzá az ökológiai lábnyomuk csökkentéséhez.
- Minimális mennyiségű vizet használnak, és csak egy elkülönített, zárt rendszeren, monitorozást követően engedik meg, hogy az elhasznált szennyvíz visszakerüljön a városi hálózatra.
- A létesítmény élvonalbeli anyagokat és mérnöki megoldásokat tartalmaz a környezeti hatások minimalizálása érdekében, csökkentve a fény-, a zaj- és a hőkibocsátást, közben fenntartva a versenyképes és hatékony gyártási környezetet.
- A munkavállalók kényelmének kiszolgálására is nagy hangsúlyt helyeztek: ergonomikus megoldásokat alkalmaztak, mozgásérzékelős LED-világítást, illetve fejlett gépészeti rendszert alakítottak ki – utóbbi szabályozza a levegő szén-dioxid-szintjét, hőmérsékletét és páratartalmát.
- Az épület korszerű árnyékolórendszert is kapott, ami csökkenti a nyári túlmelegedés kockázatát.