Ahogy arról korábban a Magyar Nemzet is beszámolt, két újabb telepen, Darnózseliben és Dunakilitiben is kimutatták a száj- és körömfájás betegség jelenlétét. A fertőzés a két helyen összesen 3500 szarvasmarhát érint. A Kisalföld telefonon érte utol Tóth Adélt, a Darnózseli Agrár Zrt. ügyvezető igazgatóját, aki elmondta, mit tesznek a vírus megfékezése érdekében és mire számítanak a továbbiakban.
Az ügyvezető közlése szerint kedden észlelték két tehénen a betegség tüneteit, majd értesítették az állatorvost, és nyál-, illetve vérmintát vettek az állatokból. A minták elemzése nyomán szerda reggelre igazolódott, hogy mindkét állat elkapta a kórt.
Tóth Adél kiemelte: korai stádiumban sikerült elcsípni a betegséget, jelenleg az állatok vakcinázása folyik, és várják a további teendőket. Megjegyezte, a kisbajcsi járvány kitörésekor szigorú óvintézkedéseket vezettek be, kétóránként fertőtlenítettek és csak a dolgozók járhattak a telepre, de így sem tudták megakadályozni, hogy a fertőzés megjelenjen az állományban. A vírus ugyanis rendkívül agresszív, a marhák könnyen elkapják a fertőzést, a viharos szél pedig még inkább segítette a kórokozó terjedését.
Az ügyvezető elmondta, hogy jelenleg pontosan megbecsülni sem tudják, mekkora pusztítást okozott a vírus, a kár akár több milliárd forintos is lehet. Megjegyezte, le vannak sújtva, de mindenképpen szeretnék folytatni a munkát.