A brit pénzügyminiszter szerint Nagy-Britannia számára fontosak az Amerikával fenntartott kereskedelmi kapcsolatok, de ennél is fontosabb az Európai Unióval folytatott kereskedelem. Rachel Reeves jelenleg Washingtonban tárgyal egy olyan kétoldalú kereskedelmi egyezményről, amely London reményei szerint lehetővé tenné az amerikai kormány által kivetett vámok leépítését, így elkerülhető lenne a vámháború eszkalálódása.
Brit kormányforrások szerint London ennek érdekében hajlandó lenne a jelenlegi 10 százalékról 2,5 százalékra csökkenteni az amerikai autók importjára kivetett vámot. Reeves a BBC brit közszolgálati televíziónak nyilatkozva péntek este kijelentette: érti, hogy Donald Trump amerikai elnök miért akarja a kereskedelmi rendszerben mutatkozó globális egyensúlyhiányokat kezelni, hiszen egyes országok nagyon magas és tartós többleteket halmoztak fel az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmükben.
A brit pénzügyi tárca vezetője egyenes utalást tett arra, hogy London nem kívánja viszonossági lépésekkel eszkalálni az amerikai vámemelések nyomán kialakult helyzetet.
Kijelentette: ha a brit kormány szintén vámemelésekkel reagálna az amerikai intézkedésekre, annak nyomán még nagyobb nyomás nehezedne a globális keresletre, és tovább erősödne az inflációs nyomás is. Rachel Reeves hangsúlyozta: megérti, hogy miért összpontosul olyan nagy figyelem a brit–amerikai kereskedelemre, de
a brit gazdaság számára ennél is fontosabbak az Európai Unióval fenntartott kereskedelmi kapcsolatok, mivel az EU Nagy-Britannia legközelebbi szomszédja és kereskedelmi partnere.
Kiemelte: ezt jelzi az is, hogy csak ezen a héten a francia, a német, a spanyol, a lengyel, a svéd és a finn pénzügyminiszterrel is tárgyalt, mivel igen fontos, hogy Nagy-Britannia újjáépítse kereskedelmi viszonyrendszerét legközelebbi európai szomszédaival.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, miután a brit EU-tagságról az akkori konzervatív párti kormány által 2016-ban megtartott népszavazáson a résztvevők 51,89 százaléka a kilépésre voksolt. A tavaly júliusi választások óta hivatalban lévő munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Keir Starmer miniszterelnök többször is jelezte, hogy
sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni London és az unió kapcsolatait.
E törekvés egyik legutóbbi mozzanataként Starmer részt vett az Európai Unió néhány héttel ezelőtti informális brüsszeli csúcsértekezletén. A brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (brexit) óta először volt jelen brit kormányfő uniós csúcstalálkozón. Rachel Reeves pénzügyminiszter nem sokkal korábban az uniós pénzügyi vezetők csoportjának (Eurogroup) brüsszeli találkozóján vett részt. Személyében a brexit óta ugyancsak első ízben volt jelen brit pénzügyminiszter a Eurogroup találkozóján.