A kormány akkor is a magyar gazdákat támogatja, ha Brüsszel minden forrást Ukrajnának adna

Kamatmentes hitelt igényelhetnek a bajban lévő állattartók és exportőrök.

2025. 05. 16. 11:36
tehén, ritka vírus
Illusztráció Fotó: PEXELS Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány akkor is a magyar gazdákat támogatja, ha Brüsszel minden forrást Ukrajnának adna, és akkor is, amikor a gazdák olyan fenyegetéssel néznek szembe, mint a Magyarországon ötven év után ismét megjelent ragadós száj- és körömfájás. Ennek érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium módosítja az Agrár-Széchenyi-kártya termékeinek jogi hátterét biztosító miniszteri rendeletet, így többek között kamatmentes hitellel és kezességvállalással is segíti a bajban lévő állattartók és exportőrök finanszírozását – jelezte a tárca a pénteki közleményében. 

A védekezés megszervezése mellett a száj- és körömfájás által okozott helyzet gazdasági kezelése is fontossá vált. A nemzetgazdasági miniszter ezért kezdeményezte az Agrár-Széchenyi-kártya termékeinek jogi hátterét biztosító miniszteri rendelet módosítását.

A társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet szerint a kormány teljes kamat- és kezelési díjtámogatással kívánja segíteni az érintett gazdálkodók pénzügyi stabilitását – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára.

Ennek érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium módosítja az Agrár-Széchenyi-kártya keretében nyújtott általános négy százalékpontos kamat-, illetve a kezesség összegére vetített évi 0,6 százalékpontos kezességi díjtámogatást.

A szabályozás értelmében a ragadós száj- és körömfájásban közvetlenül érintett vármegyékben székhelyt vagy telephelyt fenntartó, illetve a közvetlenül az exportértékesítési tilalomban érintett állattartók, vállalkozások által újonnan megkötött hitelszerződések alapján igénybe vett folyószámlahitelek után százszázalékos kamat-, kezelésiköltség- és kezességi díjtámogatást vehetnek igénybe. A javaslat értelmében az érintett vállalkozások hitelfelvétellel kapcsolatos költségeikhez – regisztrációs díj, fedezetek egyszeri értékbecslésének a költsége, egyszeri szerződéskötési díj, egyszeri közjegyzői díj – is százszázalékos költségtámogatást kapnak.

A kiemelt kamattámogatást az az ügyfél veheti igénybe, aki a hitelkérelméhez kapcsolódóan csatolja a ragadós száj- és körömfájásban való érintettségét igazoló, a KAVOSZ Zrt. által biztosított nyilatkozatot. A korábban felvett hitelek esetében már előzetesen döntés született arról, hogy az érintett állattartóknak egy évre felfüggesztik a hitelek tőke- és kamattörlesztését, ezzel is segítve a gazdaságok újraindítását.
A hitelezéssel kapcsolatos intézkedések hatékony módon kiegészítik a kormánynak az érintett gazdálkodók védelmében tett korábbi lépéseit. Mint ismert, a kormány döntése értelmében:
• az állattartók százszázalékos állami kártalanításban részesülnek a hatóságilag elrendelt állatleölések esetén, ha vállalják, hogy három éven belül helyreállítják az eredeti állatlétszámot és legalább további három évig üzemeltetik telepüket.
• A bérgarancia-alapból anyagi támogatás igényelhető azon munkavállalók bérének fedezésére, akiket a zárlat alá vont gazdaságokban foglalkoztatnak.
• Az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett meg a szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepeknek, amelynek célja az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztése.
• A helyzetre tekintettel egyszerűsítik a vis maior eljárást a közvetlenül érintett termelők esetében, továbbá a közvetett érintettség egyes esetei is elismerhetők lesznek annak érdekében, hogy a termelők ne essenek el a támogatásoktól.
• Új finanszírozási csomagot hoz létre a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a száj- és körömfájás gazdasági hatásainak kezelésére a Nemzetgazdasági Minisztériummal és az Agrárminisztériummal közösen. Első lépésként az MFB új, összesen százmilliárd forintos keretösszegű forgóeszközhitel-programot indít, továbbá az MFB a övekedési garanciaprogramban ötvenmilliárd forintos elkülönített kerettel segíti az érintett vállalkozásokat. Újraindítják az MFB és az AM három kedvezményes forgóeszköz-hitelprogramját is. Az Agrárminisztérium kezdeményezte az Európai Bizottságnál a mezőgazdasági tartalék (krízisalap) megnyitását a betegség állattartókra gyakorolt negatív gazdasági hatásainak enyhítésére.

A kormány folyamatosan értékeli a helyzetet, amennyiben további intézkedésre van szükség, haladéktalanul lép a helyzet káros hatásainak mérséklése, a magyar gazdák megsegítése érdekében – jelentette ki Szabados Richárd.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.