Viharkárok nyáron: jön a menetrendszerű viharszezon

Az idei évben eddig leginkább a mezőgazdaságban okozott gondot az időjárás, a nyári hónapokban viszont megérkezik az otthonokat is veszélyeztető viharszezon. Minden évben számolni kell a heves nyári viharok okozta károkkal. Ezekre a hónapokra koncentrálódik a legtöbb lakásbiztosítási kárbejelentés, pedig ezek egy része elkerülhető lenne.

2025. 05. 28. 13:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei évben még nem kezdődött el a menetrendszerűen érkező viharszerzon, de az időjárási okokra visszavezethető kárbejelentések száma – főleg az elmúlt hetek esőzései miatt – a májusi hónapban már megközelítette az ezer esetet, ami körülbelül negyedmilliárd forintnyi kárt jelent – közölte a Groupama Biztosító. Korábbi években – például 2022-ben és 2023-ban is – már előfordult, hogy az év első hónapjaiban rekordkárokat generáló viharok söpörtek végig az országon. Az idei év a viharkárok szempontból átlagosnak mondható eddig. 

viharkárok
A nyári viharkárok közül a villámcsapás okozza a legnagyobb bajt. Fotó: Shutterstock

Azt, hogy az időjárás Magyarországon is egyre változékonyabb és szélsőségesebb, már sokszor hangoztatták a szakértők, és ez a tendencia a biztosítóknál bejelentett károkban is megmutatkozik. Ami viszont minden évben visszatérő jelenség, az a nyári hónapok extrém időjárása és az ezzel járó kiemelkedő mennyiségű kárbejelentés. A Groupama Biztosítóhoz 2024-ben több mint 30 ezer klimatikus okokra:

 visszavezethető kárbejelentés érkezett, és ennek több mint 50 százaléka a júniustól augusztusig terjedő három hónapra koncentrálódott. A statisztikák szerint ráadásul több év távlatában is a nyári hónapokban történik a viharkárok 40-50 százaléka.

Az időjárási jelenségek közül messze a villámcsapások okozzák a legnagyobb károkat. Ennek egyik magyarázata, hogy egy villámcsapás miatt keletkező túlfeszültségtől leginkább a drága elektromos berendezések sérülhetnek meg. A legérzékenyebb készülékek a televíziók, a számítógépek, valamint a mosó- és mosogatógépek vezérlőegységei, de előfordulhat, hogy komplett riasztórendszerek vagy kapunyitó automatikák is tönkremennek. A villámlás esetében is elmondható, hogy a nyári időszak a „csúcsszezon”, erre készülnek a biztosítók is.


Megfelelő biztosítás nélkül a viharkárok költsége a tulajdonost terheli

Berentés László, a Groupama Biztosító szolgáltatási igazgatója úgy fogalmazott, hogy a nyár hagyományosan a viharkárokkal kapcsolatos, sok esetben tömeges kárbejelentések időszaka, erre az ügyfélszolgálatoknak is fel kell készülniük. Ezekben az esetekben nagyon fontos a minél gyorsabb kárrendezés:  „gondoljunk csak egy sérült háztetőre, amelyen beesik az eső. Másfelől ilyenkor értékelődik fel igazán, hogy körültekintően kötöttük-e meg lakásbiztosításunkat, és rendelkezünk-e a megfelelő kiegészítő biztosításokkal is, felkészülve például egy hosszan tartó áramszünet kellemetlen és költséges hatásaira” – hívta fel a figyelmet. Az április végén Spanyolországot és Portugáliát majdnem egy napra megbénító áramszünet – amelynek okait még vizsgálják – megmutatta, hogy milyen fontos a kis valószínűséggel bekövetkező, de néha előforduló esetekre is felkészülni. Egy hosszan tartó áramszünet, vagy más szolgáltatások kimaradása akár egy vihar következménye is lehet, hatása pedig a kellemetlenségek mellett a pénztárcánkon is érződhet. Gondoljunk csak olyan hétköznapi dolgokra, mint a fagyasztóban tárolt élelmiszerek leolvadása vagy a vezetékes internet szolgáltatás kimaradása esetén használt mobilinternet díja.

Hogyan kerülhetőek el a hirtelen jött vihar okozta kellemetlenségek: 

  • Ha egy egész napra elmegyünk otthonról, érdemes inkább csukva hagyni az ablakokat.
  • Az autókkal érdemes fáktól, ablakoktól, épületektől távolabbi helyre parkolni, ha nincs garázs.
  • Egy várható vihar előtt vigyük biztonságos helyre vagy rögzítsük le a kerti bútorokat, a teraszon, erkélyen tárolt berendezéseket.
  • Áramszünet esetére mindenképp jó tanács, hogy legyen otthon zseblámpánk tartalék elemmel és rendelkezzünk a mobiltelefonunkhoz szükséges, feltöltött powerbankkel, azaz vésztöltővel.
  • Azokat az elektromos berendezéseket, amelyek nem igényelnek állandó áramellátást, tanácsos kihúzni a konnektorból egy hosszabb elutazás előtt.
  • Érdemes rendszeresen átnézni, átnézetni a tetőcserepeket, egy elcsúszott darab is komoly beázást okozhat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.