Az elmúlt négy hónapban az Európai Unió vezetése a fémipari termékekre és motorkerékpárokra kivetett viszontvámokkal való fenyegetést alkalmazta az USA-val folytatott egyezkedés során tárgyalási technikaként. Az utóbbi egy hónapban azonban taktikát váltott az Európai Bizottság, elkezdtek engedményeket tenni Donald Trumpnak. Ursula von der Leyen végül szinte Trump összes feltételét elfogadta. Egyedüli kivételt a nem vám jellegű kereskedelmi akadályok jelentenek. Ilyen gát például az élelmiszerekre vonatkozó szigorú uniós szabályozások – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány tanulmányából, amely a megállapodást elemezte.

Összességében a brüsszeli vezetés győzelemként próbálja találni a megállapodást, ez az állítás azonban nehezen védhető. A korábbi, elmúlt két évtizedben tapasztalt vámszinthez képest egyértelmű veszteség a 15 százalékos általános exportteher. Ugyanakkor az április másodikán bejelentett viszonossági vámlistában szereplő egyetemes 20 százalékos vámszinthez képest kismértékű javulás a végleges megállapodás. Magyarország számára jelen esetben is előnyt jelent az uniós tagság.
A július 27-én bejelentett új megállapodás értelmében az EU exporttermékeire az Egyesült Államok egységesen 15 százalékos vámot fog kivetni. Kivételt képeznek ezalól a gyógyszeripari termékek, illetve az alumínium- és acéláruk. A gyógyászati termékek esetében kölcsönös a függőség, az USA gyógyszerimportjának hetven százaléka kontinensünkről származik, elsődlegesen Írországból, Németországból és Belgiumból.
Az újraválasztott
elnök a korábban meglevő vámegyenlőtlenségeket akarja kisimítani, vissza akarja csábítani a gyártókapacitásokat az Egyesült Államok területére
– ezzel ismét felvirágoztatva az 1950-es évek óta leszakadó rozsdaövezeteket és megteremtve a stratégiailag jelentős iparcikkek esetében a szükséges minimális gyártókapacitásokat.
A Statista összeállítása alapján az évezredforduló óta az USA átlagos vámtétele három százalék körül alakult.
Míg például
az EU területén gyártott gépjárművekre az USA csupán 2,5 százalékos vámot vetett ki, addig fordított irányban ennek a négyszerese, tíz százalék volt érvényben.
Hasonló aránytalanság volt érvényben a mezőgazdasági termékek esetében. Az Európai Unió mellett számos más országgal hasonló vámaránytalanság volt tapasztalható; Dél-Korea az amerikai árukra átlagosan 13,6 százalékos, India pedig 10,5 százalékos vámot vetett ki, míg fordított irányban ezek az értékek 1,9 százalék és 2,7 százalék voltak.