Az elmúlt évek kedvező folyamatainak hatására a minimálbér és a garantált bérminimum is egyre kevesebb munkavállalót érint.

Az ingatlanállományt is javítja az otthonfelújítási program
Keresletélénkülés jöhet a kistelepüléseken
Az elmúlt évek kedvező folyamatainak hatására a minimálbér és a garantált bérminimum is egyre kevesebb munkavállalót érint.
Az idén hivatalosan 248 100-an kerestek minimálbért, míg garantált bérminimumot 793 700 dolgozó kapott – tájékoztatta a Magyar Nemzetet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Egy év alatt, 2020-ra 29 ezer fővel csökkent a bruttó 161 ezer forintos minimálbérre bejelentett munkavállalók száma, 2017 óta pedig 131 ezer fővel kevesebben dolgoznak a legkisebb bérért.
Garantált bérminimumot, bruttó 210 600 forintot 44 ezer fővel kevesebben kerestek, mint 2019-ben. Itt is érdemi javulás látható: a középfokú végzettséghez kötött minimálbérre bejelentett alkalmazottak száma hetvenezer fővel csökkent 2017 óta.
Összességében az elmúlt három évben több mint kétszázezer munkavállalónak rendezték a fizetését olyan mértékben, hogy már nem a kötelező legkisebb kereset vonatkozik rájuk.
A minimálbér a szociális juttatások, egyéb támogatások mértéke miatt fontos, mivel ezek számításánál annak összegét veszik alapul.
A minimálbér 45 százalékkal, míg a garantált bérminimum 63 százalékkal nőtt a 2016-os értékekhez képest
– hangsúlyozta korábban Bodó Sándor, az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Rámutatott: a reálértéken is érdemi emelések a kötelező keresetek feletti bérszinteket is meghatározták, ugyanis ezekben a fizetési kategóriákban is emelniük kellett a munkáltatóknak. Ennek ellenére csökkent a minimálbérre bejelentett munkavállalói létszám, arányuk nem éri el a munkavállalók öt százalékát sem.
Lendületet vehet ettől a héttől a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi emeléséről szóló egyeztetéssorozat. A tárgyalásokat meghatározza a járvány okozta bizonytalanság.
Érdemben eltér a szakszervezeti és a munkaadói oldal álláspontja, ugyanakkor a felek a korábbi évekhez képest kompromisszumkészebbek lehetnek.
A munkaadói oldal a járvány okozta gazdasági nehézségekre hivatkozva reálértéken (vagyis az infláció mértékével) vagy némileg afelett emelne, de konkrét javaslatot még nem tettek.
A szakszervezetek érvei között a munkavállalók megélhetéséhez szükséges legalacsonyabb bérszint, a környező országok már ismert 2020-as keresetemelése, illetve a munkaadókat érintő, várható kormányzati döntések szerepelnek.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke ezzel kapcsolatban korábban a Magyar Nemzettel azt közölte: ha a kis- és középvállalkozások mentesülnek az iparűzési adó megfizetésétől, akkor a munkáltatóknak nagyobb nyitottságot kell mutatniuk a magasabb minimálbér-emelésre is.
Keresletélénkülés jöhet a kistelepüléseken
Veszprém vármegye egyes területeit is érinti a korlátozás.
Európán belül jellemzően olcsóbb repülni, mint vonatozni.
A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket.
Halálos tűz volt Kismaroson, több gázpalack is felrobbant – fotók
A román sport magyar legendája: „A mocskos, aljas dolgokat volt nehéz kibírni”
Rácz-Gyuricza Dóra őszinte vallomása: Nem akarja, hogy örökké együtt legyenek Rácz Jenővel
Közleményt adott ki a Fehér Ház Giorgia Meloni látogatása után
Balogh Tamásné két kézzel szórja a pénzt: lélegzetelállító luxushajóútra ment
Totálisan kiakadtak Moszkvában: ha ezt meglépik a németek, nem fognak nekik kegyelmezni
Marozsán bravúrján ámul a teniszvilág, az olimpiai bajnoktól sem riad vissza
NB I: Debrecen–Zalaegerszeg
Nagy Bandó András legújabb eszement kirohanása sokat árthat Magyar Péternek
Magyar Péter a Tisza Párt győzelme esetén börtönbe fog kerülni
Az angol világsztár örült, hogy kiállították Marco Rossi felfedezettjét
Olimpiai bajnokunk mért hatalmas ütést Magyar Péterre
Keresletélénkülés jöhet a kistelepüléseken
Veszprém vármegye egyes területeit is érinti a korlátozás.
Európán belül jellemzően olcsóbb repülni, mint vonatozni.
A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.