Máig jelentős befolyással bírnak a hazai gazdaságra és a vállalati szférára a baloldali kormányok idején, vagy akár már a rendszerváltás előtt komoly vagyonra szert tett üzletemberek.
Orbán Viktor miniszterelnök korábban arról beszélt, a kormány nem válogat, az állami támogatásoknak a vörös bárók is haszonélvezői.
Idesorolható Futó Péter is, akinek a 2010-es, negyven és fél milliárd forintos vagyona 2019-re 97 milliárd forintra gyarapodott.
Az országos érdekegyeztetésben jelentős szerepet betöltő Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke hagyományosan jó kapcsolatot ápol a baloldallal: a Gyurcsány-kormány idején már a régió egyik legnagyobb ingatlanfejlesztőjeként akart helyt adni az akkor tervezett kormányzati negyednek. Felbukkant Bajnai Gordon oldalán is, támogatva az egykori kormányfő elhibázott válságkezelési javaslatait.
Futó Péter befolyása a mezőgazdasági kistermelőkig is elér: a csaknem negyvenszázalékos kisebbségi tulajdonában lévő nagybani piac évről évre milliárdos profitot termel a leginkább családi gazdaságoktól beszedett, irreálisan magasnak tartott helypénzekből. A vaskos profit másik része a fővárosé. A baloldallal ápolt régi jó viszony napjainkra is megmaradt, mivel a nagybani igazgatóságában a Futó Péterhez köthető tagok mellett a Budapest baloldali vezetéséhez közel álló politikusok is komoly pozíciókhoz jutottak.
Cukorkákból százmilliárdos vagyon
Futó Péter a családi cukorkaüzem irányításának átvételével már a rendszerváltás előtti években komoly sikereket ért el vállalkozóként, de a pártállam vezetőitől is jó megítélést kapott. Baloldali kapcsolatainak köszönhetően pedig a rendszerváltás után is megmaradt kedvező pozíciója – olvasható az Origó összefoglalójában.
A cukorkabiznisz tehát nyereséges volt, ennek köszönhetően alapította meg az egyébként matematikus végzettségű Futó a Fundy édesipari céget 1989-ben. A vállalkozó jelentős profitból a 90-es években több ingatlant is megvásárolt, amelyeket bérbe adott. A Fundyt a multik térnyerése miatt egyre szorítóbb piaci körülmények miatt végül 1999-ben – meglehetősen jó áron – eladta egy holland vevőnek.
Édesipar helyett Corvin-negyed