Hová tűntek a hamis CD-k?

Tavaly mindössze 13 jogsértő módon forgalomba hozott CD-t, DVD-t foglalt le az adóhivatal, de három évvel ezelőtt is mindössze kétezer darab akadt a hatóság hálójába. Az ok egyszerű: ma már szinte senki nem használ lemezeket.

2021. 04. 27. 15:00
A magyar nyomozók tíz terrabyte-nyi adattal rendelkeznek (képünk illusztráció) Fotó: MTI/Vajda János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyára sokan emlékeznek még azokra az időkre, amikor piacokon, vonat- és buszpályaudvarokon, vagy éppen a belvárosban, a kapualjakban és az árkádok alatt kisebb nagyobb szétnyitható asztalokon, vagy éppen a földre leterített pokrócon sorakoztak mindenféle műsoros kazetták, később CD-k, netán DVD-k. Bár az árusok rendre bizonygatták portékájuk eredetiségét, az érdeklődőben mindig ott motoszkált a gyanú, hogy bizony hamis, jogsértő módon előállított termékkel van dolga.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adataiból arra lehet következtetni, hogy ezeknek az időknek és viszonyoknak egyszer és mindenkorra vége

– derül ki a Médiapiac.com cikkéből.

Három évvel ezelőtt kétezer jogsértő módon előállított, forgalomba hozott CD-t, DVD-t foglaltak le a hatóság pénzügyi nyomozói és rendészeti emberei, a darabszám már akkor sem volt különösebben magas. Tavaly viszont nagyságrendekkel esett a lefoglalt adathordozók száma, mindössze 13 CD, DVD akadt a NAV horgára. Ennek megfelelően az okozott kár is csupán pár tízezer forint volt a múlt évben. Az utóbbi időkben lefoglalt lemezek egyébként rendszerint üresek voltak, az ezek után fizetendő jogdíjat viszont nem rótták le.

– Az elmúlt években nagyon visszaesett a CD-k, a DVD-k népszerűsége. Ennek oka leginkább az lehet, hogy az elterjedté vált memóriakártyák és pendrive-ok mellett megjelentek a felhő alapú médiaszolgáltatások

– mondta a Médiapiac.com kérdésére Kis Péter András. Hozzátette: egyre több a streamingszolgáltatás, de jogtiszta tartalmakat más forrásból is könnyebben meg lehet szerezni, mint a korábbi években, évtizedekben.

A szóvivőtől a lap megtudta, hogy a szerzői jogsértések száma összességében mindezzel együtt sem csökkent.

Tavaly 157 esetben fogott vizsgálatba a NAV, az ügyek együttesen hétszázmillió forint kárról szóltak.

Kis Péter András megjegyezte: szerzői jogsértésnek számít, ha például egy – akár irodalmi, akár zenei – művet engedély nélkül, a szerzőnek vagyoni hátrány okozva használnak fel. Ilyen, engedély nélküli felhasználás például a másolás, a terjesztés, a nyilvános közzététel, az ilyen sugárzás.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.