Gyurcsány Ferenc: El lehet menni

Van, hogy a múlt mutatja meg a jövőt. Cikkünkben visszaidézzük azt a tizenöt évvel ezelőtti nyarat, amikor Magyarországon Gyurcsány Ferenc kormányzott. A baloldal most is hatalomra tör, ezért érdemes azt a teljesítményt az Orbán-kormányéval összevetni. Megtettük.

2021. 07. 13. 6:40
Gyurcsány Ferenc; Veres János
Gyurcsány Ferenc és Veres János. Nem érik meg a pénzünket Fotó: Kovács Attila Forrás: MTI/Kovács Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Orbán Viktor miniszterelnök a hazai és a külföldi porondon azért küzd, hogy megvédje a magyar családok és a vállalkozók érdekeit, addig legnagyobb politikai ellenfele, Gyurcsány Ferenc a közösségi oldalán azt bizonygatja, hogy nem részeges. A Demokratikus Koalíció elnöke által irányított baloldal és a jelenlegi kormány között azonban nem ez az egyetlen különbség. Ahhoz, hogy világosan látni lehessen az eltérést, érdemes visszatekinteni arra az időre, amikor hosszú évei voltak a balliberális oldalnak arra, hogy bizonyítsa: milyen minőséggel tudja az országot irányítani.

Tizenöt évvel ezelőtt, 2006 nyarán Veres János, a Gyurcsány-kormány pénzügyminisztere a Nap-kelte című műsorban próbálta cáfolni a Süddeutsche Zeitungban megjelent állítást, miszerint „a tárcavezető megtiltotta a beosztottjainak, hogy a választás előtt megnevezzék a valós költségvetési számokat, mert az rossz hangulatot teremtett volna”.

Veres János szerint mindössze arról volt szó, hogy ő csak az „év további részére vonatkozó becsléseket” tiltotta le.

Gyurcsány Ferenc és Veres János. Nem érik meg a pénzünket
Fotó: MTI/Kovács Attila

A német lap mást is írt. Így például azt, hogy a magyarok „egyelőre azon álmélkodnak, hogy Gyurcsány csapata milyen formulákkal igazolja a kampányhazugságot”. A baloldal ugyanis úgy nyerte meg a 2006-os választásokat, hogy adócsökkentést ígért, miközben nem vallotta be a költségvetés valós helyzetét. Miután ezt nem lehetett tovább tartani, Gyurcsány Ferenc iszonyatos megszorítócsomaggal állt elő, amelyben a lakossági energia drágításától kezdve a meglévő adók emelésén át az újabb közterhek bevezeté­séig minden volt. Úgy, hogy nemzetközi válság nem volt, „mindössze” a 2002-től kezdett balliberális kormányzás felelőtlen intézkedéseinek kellett megfizetni az árát.

Ekkor mondta el Gyurcsány Ferenc az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén az azóta elhíresült mondatait, miszerint „Át lehet menni Szlovákiába adózni, de ez nem oldja meg a gondokat. El lehet menni Magyarországról, itt lehet hagyni bennünket.”

Az óriási adóemelések miatt azonban nem csak a vállalkozások tiltakoztak. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) közleményt adott ki, amelyben jelezte: „a több gyermeket nevelők jelentős része a családtámogatási rendszer átalakításával a vesztesek közé került, a most bejelentett intézkedések pedig további nehézségeket okoznak”.

Ez volt tizenöt évvel ezelőtt. Most szintén válságos időszakot él hazánk, de az egész világ is. A koronavírus-járvány egészségügyi és gazdasági szempontból is megállította az életet. A magyar oltási program eredménye az uniós országok élmezőnyébe tartozik, ahogy a gazdaság újraindításának sikere is. A kormány megszorítások nélkül erősítette vissza a gazdaság teljesítményét. Ahogy tizenöt évvel ezelőtt, úgy most is megszólalt a NOE. A minap a következő közleményt adta ki: „Korábban nem volt arra példa, hogy egy komoly gazdasági válságot követően ne megszorítások következtek volna. A NOE támogatja az ország újraindulását segítő bejelentett lépéseket, hiszen ezek mindegyike a családok további támogatására épül, miközben minden korábbi támogatás, kedvezmény is megmarad.”

Olyannyira megmaradt, hogy bővült is: a jövő évi költségvetésben mintegy 2800 milliárd forint jut a családok támogatására. Mindezen felül, a sikeres oltási programnak és a lépéselőnnyel felérő gazdasági újraindulásnak köszönhetően, a kormány azt is megígérte, hogy ha az idei növekedés öt és fél százalék felett lesz – és ennek elérése minden előrejelzés szerint sikeres lesz –, akkor a jövő év elején a gyermeket nevelő családokban mindkét felnőtt visszakapja a 2021-es teljes évi szja-befizetését. Ez fejenként maximum nyolcszázezer forintot jelent.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.