Orbán Viktor: December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Marcel Ciolacu román miniszterelnök megköszönte a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott magyar támogatást.
– Természetesen sok bevándorló ijedt meg a brexittől, és az is egyre feltűnőbb, hogy mostanában rengetegen mennek el. Eddig általában nem volt helyem a metrón, ma már kényelmesen le tudok ülni reggelente – mondja a brexit hatásairól a Londonban élő Nagy Lívia, aki arról is beszél: leginkább munkahelyén érezhető az emlegetett „kivonulás”, ahol lassan már nincs, aki elvégezze a feladatokat. A 25 éves magyar lány üzletvezető az általában turistáktól hemzsegő Oxford Street egy ázsiai éttermében, de ahogy mondja, a máskor népszerű étkezdébe egyre kevesebben tévednek be: „Sajnos meg sem közelítjük az egy évvel ezelőtti forgalmat. A távozó munkaerő miatt vagy kénytelenek vagyunk diákokat alkalmazni, vagy gyakran a menedzserek állnak be főzni.”
Szerinte a brit kilépés mögötti egyik érv, miszerint majd a britek betöltik a megüresedett állásokat, nem is állhatna távolabb a valóságtól. – Az angolok nem fogják elvégezni ezt a munkát. Nem arról híresek, hogy jól dolgoznának. A saját angol munkatársam is azt mondja, hogy sosem alkalmazná a honfitársait – magyarázza, hozzátéve: tapasztalatai szerint az európaiak jobb munkaerők, és nem használják ki úgy a munkajogi kiskapukat, mint a helyiek.
A jól bebetonozott szabályok ugyanakkor előnyökkel is járnak: a fiatal lány nagyon pozitívnak tartja, hogy a vallások és nemzetiségek sokaságát vegyítő szigetországban nagy hangsúlyt fektetnek a rasszizmus elleni fellépésre és az esélyegyenlőségre. A munkahelyén például nem lehet sértő vagy trágár megjegyzéssel illetni a másikat, a tiltást már a szerződésükben rögzítik. Viszont arra a felvetésre, hogy a brexit miatt érzi-e az idegenellenesség – kiváltképp a Kelet-Európa-ellenesség – elharapózását, Lívia elbizonytalanodik.
– Velem a népszavazás óta egyetlenegyszer történt ilyen eset, az viszont sértően durva volt. Az egyik vendég kijavította az angolomat, és azt mondta: „tanítalak, ha már itt vagy” – mondja. Megemlíti egyik angol ismerőse brexitpárti édesapját is, aki gyakran a magyar lány fejéhez vágja: „Haza kellene mennetek!” – Sokszor vissza is kérdez: „Érted, amit mondok?” Pedig nekem jó az angolom, ő az, aki egyetlen idegen nyelven sem beszél – hangoztatja Lívia. Mint mondja, immár több mint öt éve lakik Angliában, gyorsan előrelépett a munkahelyén, így nem hiszi, hogy tartania kellene a brit kilépéstől.
Hasonló helyzetben van a 29 éves, szintén hosszú évek óta Londonban élő Farkas Fanni is, akit azonban Líviánál is erősebb szálak kötnek a szigetországhoz, ugyanis a férje és gyermekei is brit állampolgárok. – Nem hiszem, hogy gondom adódhatna a brexitből, de tisztában vagyok vele, hogy a brit állampolgársághoz hosszú út vezet. Le kell tennem egy tesztet, előtte pedig felkészülnöm rá, és akkor még nem beszéltem a jelentkezés áráról – mondja. Mint hozzáteszi, az sem mindegy, hogy a brit útlevelet a jövőben kötelezővé teszik-e, ugyanis a dokumentum több mint 1300 fontba (majdnem félmillió forint) kerül. „Sokan tartanak attól is, hogy nem lesz egyszerű a hazatérésük, miután Európába utaznak, vagy pedig fizetniük kell, ha az európai ismerősök jönnek látogatóba.”
Fanni is érzi a mindennapokban a brexit hatását, szerinte a szigetországon ma úrrá lett a félelem a gazdaság potenciális összeomlása miatt. – Senki nem akar megállapodás nélkül kilépni – állítja, de egyúttal arról is beszél, hogy az Európai Unió elhagyásának még mindig rengeteg a támogatója. „Egyrészt ott vannak a leggazdagabb britek, akik reménykednek benne, hogy a potenciális válságidőszakban olcsón felvásárolhatnak majd ingatlanokat. A munkásréteg pedig szentül hiszi, hogy majd megszabadul az alacsony bérért dolgozó bevándorlóktól, és egy csapásra kolbászból lesz a kerítés.”
Szűcs Ádám 17 éves, az egyik budapesti elit gimnázium tizedikes tanulója, a bizonyítványa szinte kitűnő. Mivel kiválóan tud angolul, az a terve, hogy az érettségi után fizika szakon tanuljon tovább Angliában, a Cambridge-i Egyetemen. Már utánanézett a tandíjaknak. – Most évi kilencezer fontot (3,3 millió forint) kell fizetniük a magyaroknak mint uniós állampolgároknak, de a britek kilépése miatt a háromszorosára nőhet ez az összeg – véli a tanuló.
Ez a kérdés sokakat foglalkoztat, csak alapszakokon több száz magyar tanul angliai egyetemeken, és még többen készülnek a szigetországba. Skóciában viszont az uniós polgároknak, így a magyaroknak nem kell tandíjat fizetniük, ellentétben az angol diákokkal. Zeitler Ádám, a budapesti Milestone Institute tehetséggondozó szakkollégium egyik alapítója és külkapcsolatokért felelős vezetője nem pesszimista, legalábbis a legkiválóbb angol egyetemeket illetően nem az.
– A topligába tartozók, a csúcsegyetemek, mint Oxford vagy Cambridge sok évszázados hagyománnyal rendelkező, dúsgazdag intézmények. Számukra fontosabb, hogy magukhoz vonzzák a legjobb diákokat, mint a tandíjak, amelyek egyébként nem túl jelentős tételei a költségvetésüknek. Nagyobb gondjuk ennél, hogy az EU-ból való kilépés megfosztja őket az uniós kutatási támogatásoktól – mondja Zeitler Ádám, úgy vélve: lesznek olyan ösztöndíjprogramok, amelyek jóvoltából a legkiválóbb magyar diákok a brexit után is tanulhatnak az első ligás angol egyetemeken.
Más lehet ugyanakkor a helyzet a kevésbé jó anyagi hátterű, középkategóriás egyetemekkel: ezeken a magyar diákok másokkal együtt az overseas (tengerentúli, azaz külföldi) kategóriába kerülhetnek, így kilencezer helyett 27 ezer fontot (tízmillió forint) kellene fizetniük évente. – Ennyi pénzt viszont az ezeken szerzett diploma nem ér meg, és nem is nagyon tudnának az érintett családok kifizetni – állítja a 350 diák felkészülését segítő Milestone Institute vezetője.
Mint mondja, nem érzik, hogy a brexit miatt az intézetükben tanulók körében megcsappant volna az érdeklődés az angliai egyetemek iránt, bár vannak családok, amelyek inkább már az amerikai továbbtanulási lehetőségek iránt érdeklődnek. A programjait 120 tudományterületen kínáló Milestone Institute egyébként nem kizárólag külföldre készít fel: számos diákjuk később nem azért tanul tovább magyar egyetemen, mert máshová nem jutott be, hanem mert az ő területén itthon adódnak a legjobb lehetőségek.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök megköszönte a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott magyar támogatást.
Előrelépést hozhat az új amerikai NATO-nagykövet.
A vasárnapi elnökválasztáson 14 jelölt indul.
A következő napokban azonban enyhébb időjárás várható, különösen az Alpok nyugati és déli régióiban.
Több fa is az útra vagy házakra dőlt Veszprém vármegyében
Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
Forgács Gábor temetése: a havazás szívszorító helyzetet hozott - Fotó
Újabb megdöbbentő lépés Bidenéktől: nemcsak a világháborút robbanthatják ki, milliárdokat is kaszálhatnak
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Napindító: Dunda György - A volt ukrán főparancsnok szerint kirobbant a harmadik világháború + videó
Magyar Péter: Én egy jelenség, egy karakter vagyok, bárkit megkaphatok + videó
Parázsnak ígérkezik a Kubatov Gábor–Ratatics Péter vita a Sport Forum Hungaryn
Az újpestiek alaposan kiszúrtak a Fradival, a zöld-fehérek válasza még késik
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Oroszország megváltoztathatja a háború menetét
Kiadhatják Magyarországnak a budapesti embervadászat fő felelősét
Marcel Ciolacu román miniszterelnök megköszönte a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott magyar támogatást.
Előrelépést hozhat az új amerikai NATO-nagykövet.
A vasárnapi elnökválasztáson 14 jelölt indul.
A következő napokban azonban enyhébb időjárás várható, különösen az Alpok nyugati és déli régióiban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.