A megtámadott iraki milícia alapítója határozott választ ígért az amerikai légicsapásokra

Forrás: MTI2019. 12. 30. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozott választ ígért a megtámadott iraki milícia alapítója hétfőn az előző nap a Kataib Hezbollah nevű, Irán támogatta milícia elleni amerikai légicsapásokra. A legalább 25 halálos és 55 sebesült áldozattal járó akciót elítélte Irán, Kína és Oroszország is.

Az amerikai hadsereg vasárnap arra válaszul intézett légitámadást a Kataib Hezbollah Irakban és Szíriában lévő öt létesítménye ellen, hogy pénteken az amerikai hadsereg egyik szerződéses polgári alvállalkozóját megölték egy rakétatámadásban az iraki Kirkuk melletti katonai bázison, négy további amerikai katona és az iraki biztonsági erők két tagja pedig megsebesült.

„Mártírjaink vére nem hullik hiába, és az Irakban állomásozó amerikai erők elleni válaszunk igen kemény lesz” – jelentette ki Dzsamál Dzsáfár Ibrahimi, az iraki Népi Mobilizációs Erők (PFM) egyik magas rangú vezetője, a Kataib Hezbollah alapítója. A PFM főként az Irán támogatását élvező, síita milíciákat tömörítő, hivatalosan az iraki hadsereg kötelékébe tartozó ernyőszervezet.

Az iraki biztonsági erők bejelentették hétfőn, hogy az éjjel a Ninive tartományban állomásozó amerikai erők megerősítették a biztonsági intézkedéseket, az amerikai vezetésű szövetség harci gépei a moszuli és a kajjarai amerikai légibázis körzetében járőröznek.

Ádil Abdel Mahdi ügyvezető kormányfő elítélte a légicsapásokat. „A miniszterelnök elfogadhatatlan ádáz tettnek nevezte az iraki fegyveres erők ellen elkövetett amerikai támadást, amelynek veszélyes következményei lesznek” – olvasható a kormányfő hivatalának közleményében. A dokumentum szerint az iraki kormány hivatalos állásfoglalását a nemzetbiztonsági tanács hétfő esti ülését követően fogja közzé tenni. Mahdi a kormányellenes tüntetések nyomására novemberben lemondott, de ügyvezetőként a helyén maradt.

A befolyásos síita Ali asz-Szisztáni nagyajatollah szintén elítélte az amerikai bombázást, követelve, hogy az Egyesült Államok tartsa tiszteletben Irak szuverenitását.

Nem engedhetjük, hogy „egyes szereplők illegális praktikáit” Irak szuverenitásának megsértésére használják fel – hangsúlyozta a hitszónok közleményében.

„Egyedül az iraki hatóságoknak van felhatalmazásuk arra, hogy ezekkel a praktikákkal foglalkozzanak, és megtegyék a szükséges intézkedéseket megakadályozásukra” – utalt Szisztáni a Kataib Hezbollah támadásaira.

„Erre fel is lettek szólítva, ahogy arra is, hogy biztosítsák, Irak nem válik regionális konfliktusok rendezésének és nemzetközi játszmáknak a színterévé, belügyeibe pedig mások ne avatkozhassanak be” – tette hozzá a vallási vezető.

A szintén nagy befolyással rendelkező Moktada asz-Szadr síita vallási vezető pedig kijelentette: kész együttműködni politikai riválisaival, az Irán támogatását élvező milíciákkal, hogy politikai és jogi eszközökkel véget vessen az Egyesült Államok katonai jelenlétének országában. Figyelmeztetett, ha ez nem működne, más eszközökhöz nyúl, és riválisaival együttműködve kiebrudalja az amerikai csapatokat. Szadr milíciája éveken át harcolt az amerikai csapatok ellen Irak 2003-as invázióját követően. A magát hazafiként feltüntető vallási vezető elutasítja az iráni és az amerikai befolyást is. Közleményében felszólította a szomszédos síita nagyhatalom által segített milíciákat, hogy tartózkodjanak a „felelőtlen lépésektől”, amelyek ürügyet szolgáltathatnak az Irak elleni támadásokhoz.

Az iraki parlamentben a második legnagyobb frakcióval rendelkező, többségében a milíciák vezetőiből álló Fatih szövetség Irak szuverenitása elleni támadásnak nevezte a légicsapásokat.

Az Egyesült Államok a légicsapásokkal „a terrorizmus támogatásának és az országok függetlensége és szuverenitása semmibe vételének adta tanújelét, és vállalnia kell a felelősséget törvénytelen tettéért” – jelentette ki hétfőn Abbász Muszávi iráni külügyi szóvivő.

„Ezek a támadások ismételten bizonyították az Egyesült Államok nyilatkozatainak képmutató mivoltát, hiszen olyan erők állásait vette célba, amelyek súlyos csapásokat mértek az Iszlám Állam terroristáira” – jelentette ki az iráni szóvivő.

Muszávi szerint a külföldi erők jelenléte a térségben az oka a bizonytalanságnak és a feszültségnek.

„Amerikának véget kell vetnie a megszállásnak” – tette hozzá.

Az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség rendkívül megnőtt, amióta Washington tavaly májusban felmondta az Iránnal annak atomprogramjáról 2015-ben kötött hathatalmi egyezményt, és visszaállította a szankciókat.

Az orosz külügyminisztérium elfogadhatatlannak és kontraproduktívnak nevezte az amerikai légicsapásokat Irak és Szíria területén. Moszkva felszólította a konfliktusok szereplőit, hogy tartózkodjanak a térségben kialakult feszültség fokozásától.

Kína is megszólalt az amerikai légicsapások után: a külügyi szóvivő felszólított minden országot, hogy tartsák tiszteletben Irak és Szíria szuverenitását, függetlenségét és területi épségét.

„Meggyőződésünk, hogy minden félnek tartania kell magát az ENSZ Alapokmányához és a nemzetközi jog alapvető normáihoz” – jelentette ki Ken Suan kínai külügyi szóvivő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.