Szijjártó Péter: Sosem voltak olyan jók a magyar-japán kapcsolatok, mint most

Még sosem voltak olyan jók Magyarország és Japán kapcsolatai, mint jelenleg – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Tokióban.

Forrás: MTI2019. 12. 05. 11:01
SZIJJÁRTÓ Péter
Tokió, 2019. december 5. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felszólal a japán-magyar gazdasági kapcsolatok 150 éve címmel rendezett befektetési szemináriumon Tokióban 2019. december 5-én. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán-magyar gazdasági kapcsolatok 150 éve címmel rendezett befektetési szemináriumon felszólalva a miniszter kiemelte: a két ország barátsága és szövetsége kölcsönös bizalmon és tiszteleten alapul, amelyet bizonyít az a tény is, hogy a japán cégek és emberek mindig is nagy bizalommal voltak Magyarország iránt.

Emlékeztetett: harminc évvel ezelőtt a rendszerváltozással megvalósult az átmenet a kommunista diktatúrából a demokráciába, egyúttal létrejött a szabadpiac is. Ez egy kihívásokkal teli időszak volt, és akkoriban nem sokan hittek abban, hogy Közép-Európa – és benne Magyarország – gyors fejlődésre lenne képes. Azonban a japán vállalatok az elsők között bíztak Magyarországban, az első külföldi beruházók között voltak, és „ezt sosem felejtjük el” – fogalmazott.

Szijjártó Péter kifejtette: hasonló fordulópont volt a magyar gazdaság történetében 2010 is, amikor megteremtették a magyar modellt. Addig úgy tűnt, kötelező választani a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és a pénzügyi fegyelem között, de Magyarország bebizonyította, hogy nem kell választani, mindkét cél elérhető egyszerre – mutatott rá.

Hangsúlyozta: az ország hosszú távú célja olyan növekedés elérése, amely legalább 2 százalékkal meghaladja az EU-átlagot.

A tárcavezető az elmúlt évek eredményei között említette, hogy a gazdasági növekedés mellett az államadósság csökken, munkaalapú gazdaságot építettek ki, megreformálták az adórendszert, a szakképzést, továbbá növekednek a bérek.

Szijjártó Péter méltatta a magyar-japán gazdasági kapcsolatokat. Közölte: Magyarország célja az együttműködés még szorosabbá tétele.

Kitért arra: a szemináriumot Orbán Viktor miniszterelnök tokiói látogatása alkalmával szervezték meg. A magyar-japán politikai kapcsolatokban sincsenek nyitott kérdések, ami jó esélyt ad a sikeres üzleti kapcsolatok építésére – közölte.

170 japán vállalat 35 ezer magyar embernek ad munkát

Összesen 170 japán vállalat 35 ezer magyar embernek ad munkát, ezért is fontos fenntartani a magyar-japán kapcsolatok fejlődésének dinamikáját – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közmédiának csütörtökön Tokióban.

A tárcavezető kifejtette: japán vállalatok alkotják a 7. legnagyobb beruházói közösséget Magyarországon, és az ázsiai országok közül Japánból érkezett eddig a legtöbb beruházás Magyarországra.

Hangsúlyozta: a japán cégek beruházásai abból a szempontból is rendkívül jelentősek, hogy olyan technológiai színvonalat képviselnek, amely nagy mértékben hozzájárul a magyar gazdaság dimenzióváltásához, ahhoz, hogy a magyar gazdaságban a kutatás-fejlesztés, a hozzáadott érték, a technológiai színvonal jelentősen emelkedik. A magyar gazdaság jövőbeli versenyképességéhez jelentős mértékben járulnak hozzá a japán vállalatok a modern technológiákkal, ezért nem véletlen, hogy hat japán céggel kötött stratégiai megállapodást Magyarország – mutatott rá.

Szijjártó Péter kiemelte: az együttműködésnek van egy nagyon régi alapja, ugyanis a rendszerváltoztatás időszakában a japán vállalatok az elsők között jelentek meg a magyar piacon és fektettek be Magyarországon, szavaztak bizalmat a magyaroknak, amikor ezt még nagyon levesen tették meg.

Közölte: a kereskedelmi forgalom 2,2 milliárd dollár, „ami lehetne több is”. Korábban a magyar magas feldolgozottsági szintű élelmiszeripari termékek elsőszámú nemzetközi felvevőpiaca Japán volt. Sikerült megállapodni, hogy a korábbi korlátozások után a magyar baromfihús-termékek exportja újraindulhat, és közel vagyunk ahhoz is, hogy a magyar sertéshús-termékek exportja is újrainduljon – magyarázta.

A külügyminiszter arról is beszélt, hogy jelenleg Magyarország kínálja a legjobb beruházási, befektetési feltételeket Európában, Európa legalacsonyabb adóit Magyarországon kell fizetni. A japán cégek eddig is kifejezetten magas hozzáadott értékű munkahelyeket hoztak Magyarországra, és most, hogy a magyar gazdaságot egy újabb dimenzióra állítják át, a japán vállalatok újabb magas technológiai színvonalú munkahelyeket hozhatnak Magyarországra – közölte.

Kitért arra: a legnagyobb japán autóipari beszállító vállalatok jelen vannak a magyar piacon és folyamatosan növelik a jelenlétüket. Most, hogy a magyar autóipar átáll az új korszakra, nagy szerepük lesz a magas technológiai színvonalú japán vállalatok beruházásainak – vélekedett.

Szijjártó Péter elmondta: fontos fenntartani a kétoldalú kapcsolatok fejlődésének dinamikáját, ezért a magyar delegáció tokiói látogatása alkalmával több olyan pénzügyi megállapodást is aláírnak, amelyek nyomán a gazdasági kapcsolatok finanszírozási hátterét megerősíthetik. Az Eximbank létrehozott egy 1,2 milliárd dolláros hitelkeretet, amely a magyar-japán vállalatközi együttműködés finanszírozását szolgálja – közölte.

Arról is beszélt, hogy az oktatási kapcsolatokat is tovább fejlesztik, egy japán egyetemen magyar lektorátust hoznak létre. Száz japán ösztöndíjas hallgató tanul Magyarországon, és összesen 600 japán hallgató tanul magyar egyetemeken, közülük 400-an orvostanhallgatók – tette hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.