Továbbra is rendszeresek az összecsapások a görög–török szárazföldi határon. A helyi hatóságok beszámolói szerint a minap közel ötszáz fiatal bevándorló próbált ledönteni egy határkerítést, hogy bejusson Görögországba. Közben Athén attól tart, hogy az országban egyre gyorsabban terjedő koronavírus-járvány megjelenik a kontinens legnagyobb menekülttáborának otthont adó Leszbosz szigetén. A Mória táborban a becslések szerint jelenleg körülbelül negyvenezer bevándorló tartózkodik rendkívül zsúfolt körülmények között, a vírus megjelenése tehát beláthatatlan következménnyel járna. A görög kormány ezért részleges kijárási tilalmat rendelt el a tábor lakóira vonatkozóan, akik csak kis csoportokban, kijelölt időben hagyhatják el a létesítményt a következő harminc napban. A hatóságoknak egyelőre nincs arról információjuk, hogy tartózkodik-e fertőzött személy a táborban, Leszbosz szigetén ugyanakkor már megjelent a vírus.
Az új helyzet teremtette biztonsági fenyegetésről Szijjártó Péter is beszélt, miután tegnap videókonferencián megbeszélést folytatott török kollégájával, Mevlüt Çavuşoğluval. A külgazdasági és külügyminiszter ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, mostantól kezdve a bevándorlásnak nemcsak biztonsági és kulturális kockázata van, hanem nagyon súlyos egészségügyi kockázata is, hiszen „a kontrollálatlan, tömeges migrációs folyamatok rendkívüli veszélyt jelentenek manapság”, amikor minden intézkedés azt a célt szolgálja, hogy minél kevesebb kontaktus legyen az emberek között. Mint mondta, ez Brüsszel felelősségét is felveti.
– Mindaddig, amíg nem jön létre új megállapodás az Európai Unió és Törökország között a migrációs folyamatok feltartóztatására, nem lehet arra számítani, hogy Törökország meggátolná a bevándorlók áradatát az unió külső határának irányába – mondta a tárcavezető a távirati iroda szerint.
Emlékeztetett: az EU és Törökország között vita van arról, hogy a Brüsszel által Ankarának ígért hatmilliárd euróból mennyit fizettek ki. Az biztos, hogy nem hatmilliárdot, fogalmazott Szijjártó Péter, majd hozzátette: itt lenne az ideje, hogy Brüsszel végre a realitás talaján állva tárgyaljon Törökországgal, jó lenne, ha nemcsak a saját igazát hajtogatná, hanem a valóság alapján olyan megállapodást kötne Törökországgal, amellyel végre rendezik ezt a kérdést. Arra is kitért, hogy egy magyar vállalat nyolc tonna olyan textilalapanyagot rendelt Törökországból, amelyből szájmaszkokat lehet gyártani.