Donald Trump és Joe Biden múlt heti performanszától eltérően az amerikai alelnökjelöltek tegnap esti vitája személyeskedés, kiabálás és egymás sértegetése nélkül zajlott le a Utah állambeli Salt Lake Cityben. A határozott üzenetek, az unalomig ismert kritikák és a vádaskodások azonban Mike Pence republikánus alelnök és Kamala Harris demokrata alelnökjelölt televíziós szópárbajából sem hiányzottak. Elemzők szerint noha az elnökjelöltek vitájával ellentétben ezúttal a felek tisztelettel beszéltek egymással, retorikai eszköztárukat tekintve egyik jelölt sem lépett ki az elnökválasztási kampány kezdetétől fogva alkalmazott érvek keretrendszeréből.
Nem meglepő tehát, hogy az 55 éves Harris legfőbb üzenete Donald Trumpnak az elnöki alkalmatlanságára épült, többször Mike Pence-hez vágta például, hogy Donald Trump nem hisz a tudományban. Azonban – ahogy a liberális The New York Times fogalmazott gyorselemzésében – a politikus asszonynak nem sikerült megfelelnie a demokraták által támasztott – egyébként rendkívül magas – elvárásoknak, és nem sikerült megszorongatnia vitapartnerét. Elemzők szerint az sem tett jót Kamala Harris fellépésének, hogy többször is igyekezett a szópárbaj során egyébként végig higgadtan és tisztelettudóan viselkedő republikánus alelnököt összemosni Donald Trumpnak az elnökjelölti tévévitán nyújtott teljesítményével, minden egyes alkalommal szóvá téve azt, amikor Mike Pence közbevágott.
– Ha megengedi, befejezném, amit mondani akartam, aztán vitázhatunk. Oké?
– mondta Harris. Ez azonban egy idő után rendkívül mesterkélten hangzott, főleg hogy Pence felszólalási stílusát még rosszindulattal sem lehetne vehemensnek mondani.
Pence sarokba szorította ellenfelét
A politikusok elsősorban a koronavírus-járvány kezeléséről, a gazdaság helyzetéről és kilátásairól, adó- és külpolitikáról, környezetvédelemről és fajgyűlöletről vitáztak, de számos aktuális közéleti téma is szóba került. Miközben Harris – vitapartnere helyett – végig Donald Trumpon igyekezett fogást találni, Mike Pence-nek sikerült kellemetlen helyzetbe hoznia a demokrata alelnökjelöltet. A republikánus alelnök ugyanis a legfelsőbb bíróság körül az elmúlt hetekben kialakult republikánus–demokrata csörte apropóján megkérdezte ellenfelét: Joe Biden demokrata elnökjelölt megválasztása esetén vajon valóban élne-e a lehetőséggel, hogy ellensúlyozza a testület konzervatív többségét.