A tagállami vezetők felkérték az Európai Bizottságot, vizsgálja meg, hogyan működnek az unió gáz- és villamosenergia-piacai, és vizsgálja meg az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerével kapcsolatos spekulatív tevékenységeket, melyek során a vállalatok engedélyeket szereznek az üvegházhatású gázok kibocsátásának ellensúlyozására az európai értékpapírok segítségével. Felkérték az Európai Bizottságot és a Tanácsot, hogy mihamarabb mérlegeljék az intézkedéseket, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a háztartások és a vállalatok megfizethető áron jussanak hozzá az energiához, ellenállóbbá tegyék az EU energiarendszerét, és hozzájáruljanak a klímasemlegesség elérését célzó biztonságos átmenethez. A vezetők továbbá felkérték az Európai Beruházási Bankot: vizsgálja meg, miként tudná felgyorsítani a zöld átmenetet segítő beruházásokat.
A koronavírus-járvány európai helyzetével kapcsolatban közölték, hogy
a beoltottak számának növelése érdekében fokozni kell az oltási kedvet és az oltóanyagokkal kapcsolatos félretájékoztatás elleni küzdelmet, különösen a közösségi média platformjain.
Figyelni kell a lehetséges új vírusváltozatok megjelenésére és elterjedésére, illetve a válság tapasztalatai alapján erősíteni kell az EU ellenálló képességét és felkészültségét is. A jövőbeni egészségügyi vészhelyzetek megelőzése és az azokra való reagálás biztosítása érdekében az egészségügyi unió jogalkotási csomagjáról szóló tárgyalások lezárására van szükség – tették hozzá.
A tagállami vezetők megbeszélést folytattak a klímavédelmi célkitűzésekről is a novemberben Glasgow-ban, az ENSZ szervezésében tervezett klímakonferenciát megelőzően. Leszögezték, a klímasemlegesség biztosítását célzó intézkedéseket erősíti kell, összhangban a párizsi megállapodással, miszerint a Föld átlaghőmérsékletének emelkedését 2 Celsius-fok alatt kell tartani, illetve törekedni kell az 1,5 Celsius-fok alatti emelkedés elérésére. Az Európai Tanács emlékeztetett, hogy az EU-nak és a tagállamoknak folytatniuk kell az éghajlatváltozás elleni finanszírozásuk növelését.
Az uniós csúcstalálkozó pénteken a migrációs helyzet áttekintésével folytatódik – közölte Barend Leyts.
Borítókép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üdvözli Pedro Sánchez spanyol miniszterelnököt az európai uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos találkozója előtt Brüsszelben 2021. október 21-én
Fotó: MTI/AP pool/Francois Walschaerts