Egyre súlyosabb méreteket ölt a lengyel–belarusz határon zajló migránsválság. Keddi közlemények szerint két helyen erőszakos, sikertelen határsértési kísérlet történt, mintegy 150 migráns részvételével: a bevándorlók kövekkel, betondarabokkal és botokkal dobálták meg a lengyel határőröket, mire azok vízágyúval és könnygázzal válaszoltak. Sajtóértesülések szerint egy rendőrt kórházba szállítottak súlyos fejsérüléssel. Egyelőre nem világos, mi áll a keddi összetűzések hátterében, de a migránsok egyre nyugtalanabbak, amiért Európában nem látják őket szívesen.
– Figyelem, figyelem, ha nem követik az utasításokat, erőszakot fogunk alkalmazni!
– hangzott el a lengyel határvédelmi erők felhívása egy interneten közzétett videófelvételen.
A migránsok elhelyezése továbbra sem megoldott, noha a tél közeledte és az erőszakossá váló összetűzések miatt egyre sürgetőbb problémává válik. Nils Schmid, a Németországi Szociáldemokrata Párt (SPD) parlamenti képviselője azt javasolta, Ukrajna fogadja be a migránsok egy részét legalább addig, amíg menedékkérelmüket el nem bírálják. Az ötlet – amelyre ez idáig sem Berlin, sem Brüsszel nem tett hivatalosan javaslatot – nem új keletű: korábban az Európai Stabilitási Kezdeményezés nevű agytröszt fogalmazott meg hasonló gondolatot.
A szervezethez fűződik egyébként az Európai Unió és Törökország közötti migrációs megállapodás ötlete is, miszerint a törököknek be kell fogadniuk azokat a migránsokat, akiknek a menedékkérelmét elutasították az európai hatóságok, cserébe Brüsszel hatmilliárd eurót fizet Ankarának.
Véleményük szerint ehhez hasonló mechanizmust lehetne alkalmazni a lengyel–belarusz migránsválság megoldására is.
Ukrajna azonban egyértelműen elutasítja az ötletet. Mihajlo Podoljak elnöki tanácsadó közölte a Deutsche Welle német hírportállal: Kijev nem ért egyet a kezdeményezéssel, és a kormány álláspontja szerint mivel a migránsok Oroszországon keresztül tudnak Belaruszba jutni, a német vezetésnek Moszkvával kell tárgyalnia az ügyben. Andrij Melnyik berlini ukrán nagykövet úgy véli, egyes politikusok nem tekintik Ukrajnát egyenrangú partnernek, csupán arra használják országát, hogy a migránsok semmilyen körülmények között ne jussanak be az Európai Unió területére. „Kormányunkat meg sem kérdezték” – jelentette ki felháborodva a diplomata. Hozzátette, a kijevi kormány is tart attól, hogy Lukasenka migránsokat küld a határra, ahova már több mint nyolcezer rendőrt vezényeltek ki. A szolgálatot teljesítő erők közölték: tüzet nyitnak az illegális migránsokra, ha azok áttörik a határt.
– Egyetlen olyan politikus sem menne bele, aki figyel a közvéleményre. Márpedig az ukránok többsége valószínűleg nem támogatna egy ilyen jellegű alkut
– vélekedett Pavlo Kravcsuk, az ukrán Európa határok nélkül agytröszt migrációs szakértője.