– Az orosz egységek jelenleg egy újabb, stratégiailag kiemelten fontos várost, Dnyiprót vették célba
– írta Facebook-bejegyzésében Olekszij Danilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára. – Az ellenség nem adta fel Kijev ostromának tervét, rengeteg erőforrást összpontosít Dnyipro városának bekerítésére. A mi oldalunkon jelenleg újracsoportosítás zajlik, új tartalékosok váltják a kimerült katonákat és szétosztjuk a legújabb fegyvereinket – folytatta Danilov.
A Dnyeper folyó partján fekvő, egymillió lakosú középkelet-ukrajnai város több szempontból is fontos, és döntő része lehet az ukrán–orosz háborúnak. Amennyiben az orosz offenzíva a déli fronton továbbra is sikereket tud elérni, valamint az északkeleti részeken, Harkivnál át tudnak törni, akkor Dnyipro városának elfoglalásával teljesen körbezárnák az ukrán haderő legnagyobb részét kitevő keleti egységeket – amennyiben azok nem vonulnának vissza addig.
Ebben az esetben szakértők szerint a nagy túlerőben harcoló orosz alakulatok – a „népköztársaságok” haderejével karöltve – napok alatt megsemmisíthetik az ukrán ellenállás jelentős részét, ami akár a háború végét, Kijev kapitulálását is jelenthetné.
Ezenfelül Dnyipro a kelet-európai ország befektetési, üzleti és ipari központja, mely az utóbbi években az ukrán nacionalizmus és nemzeti érzelem centrumává is vált. Ennek megfelelően a városnak helyet adó dnyipropetrovszki terület − amely az elmúlt időszakban az ukrán GDP több mint tíz százalékát adta − 2014 óta Ukrajna „előőrseként” funkcionál. Emellett Dnyipróban több, a háború szempontjából stratégiailag fontos létesítmény található:
reptér – ezt az oroszok az invázió első napjaiban bombázták –, a szovjet idők óta működik itt űrkutatóközpont, nagyszabású rakéta-kutatócentrum, valamint számos fémipari vállalatnak ad otthont a város.
Eddig azonban viszonylag sértetlenül vészelte át az invázió 13 napját, a jelek szerint ez az elkövetkezendő időszakban változhat.
A jelenlegi orosz előrenyomulásnak a város elfoglalásán kívül egy másodlagos célja is lehet, ez pedig nem más, mint a különböző frontokon harcoló egységek egyesítése. A Krím félszigetről és Harkiv felől érkező orosz csapatok, valamint az orosz alakulatok által támogatott, Donbasszból előretörő szakadár erők Dnyiprónál találkozhatnak, amennyiben sikerül tervük.
Ezután megindulhatnak északra, így pedig bezárulna a kör az ukrán főváros, Kijev körül.
A város bevétele azonban nem lesz könnyű. Mikola Lukasuk, a dnyipropetrovszki terület kormányzója korábban úgy nyilatkozott; „az orosz hadsereg Sztálingrádjává” fogja tenni Dnyiprót – utalva a második világháború fordulópontjaként is számontartott sztálingrádi ostromra, ahol a német csapatoknak több hónapon keresztül sem sikerült bevenniük az orosz várost. Ennek megfelelően Dnyipróban megkezdődtek az előkészületek: az utakat elbarikádozzák, a civilek Molotov-koktélokat készítenek és minél több menedékhelyet alakítanak ki.
Borítókép: Sérült radarrendszerek és egyéb berendezések egy ukrán katonai létesítményben a délkelet-ukrajnai Mariupol városban 2022. február 24-én. A várost ostromló egységek hamarosan továbbhaladhatnak Dnyipro felé (Fotó: MTI/AP/Szergej Gric)