Dnyipro lehet az orosz egységek következő célpontja

A déli, délkeleti és északkeleti frontról érkező orosz alakulatok csapdába ejthetik az ukrán haderő jelentős részét.

2022. 03. 09. 16:05
PUTYIN, Vlagyimir
Mariupol, 2022. február 24. Sérült radarrendszerek és egyéb berendezések egy ukrán katonai létesítményben a délkelet-ukrajnai Mariupol városban 2022. február 24-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök hajnalban katonai mûvelet végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erõk mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenõrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A nyugati világ elítélte az orosz hadmûveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen. MTI/AP/Szergej Gric Fotó: Szergej Gric
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az orosz egységek jelenleg egy újabb, stratégiailag kiemelten fontos várost, Dnyiprót vették célba

– írta Facebook-bejegyzésében Olekszij Danilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára. – Az ellenség nem adta fel Kijev ostromának tervét, rengeteg erőforrást összpontosít Dnyipro városának bekerítésére. A mi oldalunkon jelenleg újracsoportosítás zajlik, új tartalékosok váltják a kimerült katonákat és szétosztjuk a legújabb fegyvereinket – folytatta Danilov.

A Dnyeper folyó partján fekvő, egymillió lakosú középkelet-ukrajnai város több szempontból is fontos, és döntő része lehet az ukrán–orosz háborúnak. Amennyiben az orosz offenzíva a déli fronton továbbra is sikereket tud elérni, valamint az északkeleti részeken, Harkivnál át tudnak törni, akkor Dnyipro városának elfoglalásával teljesen körbezárnák az ukrán haderő legnagyobb részét kitevő keleti egységeket – amennyiben azok nem vonulnának vissza addig. 

Ebben az esetben szakértők szerint a nagy túlerőben harcoló orosz alakulatok – a „népköztársaságok” haderejével karöltve – napok alatt megsemmisíthetik az ukrán ellenállás jelentős részét, ami akár a háború végét, Kijev kapitulálását is jelenthetné.

Ezenfelül Dnyipro a kelet-európai ország befektetési, üzleti és ipari központja, mely az utóbbi években az ukrán nacionalizmus és nemzeti érzelem centrumává is vált. Ennek megfelelően a városnak helyet adó dnyipropetrovszki terület − amely az elmúlt időszakban az ukrán GDP több mint tíz százalékát adta − 2014 óta Ukrajna „előőrseként” funkcionál. Emellett Dnyipróban több, a háború szempontjából stratégiailag fontos létesítmény található: 

reptér – ezt az oroszok az invázió első napjaiban bombázták –, a szovjet idők óta működik itt űrkutatóközpont, nagyszabású rakéta-kutatócentrum, valamint számos fémipari vállalatnak ad otthont a város.

Eddig azonban viszonylag sértetlenül vészelte át az invázió 13 napját, a jelek szerint ez az elkövetkezendő időszakban változhat.

A jelenlegi orosz előrenyomulásnak a város elfoglalásán kívül egy másodlagos célja is lehet, ez pedig nem más, mint a különböző frontokon harcoló egységek egyesítése. A Krím félszigetről és Harkiv felől érkező orosz csapatok, valamint az orosz alakulatok által támogatott, Donbasszból előretörő szakadár erők Dnyiprónál találkozhatnak, amennyiben sikerül tervük. 

Ezután megindulhatnak északra, így pedig bezárulna a kör az ukrán főváros, Kijev körül.

A város bevétele azonban nem lesz könnyű. Mikola Lukasuk, a dnyipropetrovszki terület kormányzója korábban úgy nyilatkozott; „az orosz hadsereg Sztálingrádjává” fogja tenni Dnyiprót – utalva a második világháború fordulópontjaként is számontartott sztálingrádi ostromra, ahol a német csapatoknak több hónapon keresztül sem sikerült bevenniük az orosz várost. Ennek megfelelően Dnyipróban megkezdődtek az előkészületek: az utakat elbarikádozzák, a civilek Molotov-koktélokat készítenek és minél több menedékhelyet alakítanak ki.

Borítókép: Sérült radarrendszerek és egyéb berendezések egy ukrán katonai létesítményben a délkelet-ukrajnai Mariupol városban 2022. február 24-én. A várost ostromló egységek hamarosan továbbhaladhatnak Dnyipro felé (Fotó: MTI/AP/Szergej Gric)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.