– Amennyiben úgy döntenek, hogy csatlakoznának, tárt karokkal várjuk őket – utalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdán Brüsszelben a két skandináv állam NATO-tagságának lehetőségére. A kérdést aztán a tagállamok külügyminisztereinek kétnapos csúcstalálkozóján napirendre is tűzték, a legoptimistább vélemények szerint akár heteken belül felvehetik a két skandináv államot a szövetségbe.
Megváltozott körülmények
Hagyományosan három akadálya van Svédország NATO-csatlakozásának: a közvélemény, Finnország álláspontja, valamint a jelenleg is kormányon levő, erősen NATO-ellenes szociáldemokraták. Az ukrajnai háború kitörése óta mindhárom tényező drasztikusan megváltozott.
Finnországban elindult egy gyors folyamat, amely az állam biztonsági helyzetének újraértékelésére fókuszál, ennek minden politikai párt része. Sok szakértő úgy gondolja, hogy a finn parlament már a júniusi NATO-csúcstalálkozó időpontjára igent mondhat a csatlakozásra
– magyarázta Helena Gissén, a svéd Expressen napilap újságírója. Hozzátette: „a svéd közvélemény sokkal pozitívabban vélekedik magáról a szövetségről, mint az inváziót megelőzően. Már többségben vannak azok, akik a csatlakozás mellett foglalnak állást – friss felmérések szerint a társadalom több mint ötven százaléka –, még abban az esetben is, ha Finnország esetleg semleges maradna”.
A harmadik tényező – a szociáldemokrata párt – még mindig ellenzi a tagságot, viszont már korántsem olyan élesen, mint a háború előtt.
Magdalena Andersson svéd miniszterelnök és a párt elnöke múlt héten egy interjúban úgy nyilatkozott; „egyáltalán nem kizárt a csatlakozás”.