− Nem utalunk pénzt a terrorszervezeteknek, természetesen fegyvert sem küldünk − mondta Magdalena Andersson svéd miniszterelnök stockholmi sajtótájékoztatóján tegnap. Eközben egy svéd és finn tisztségviselőkből álló delegáció Ankarába utazott annak reményében, hogy meggyőzzék Törökországot, hagyja jóvá a két európai ország csatlakozását az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO). Oroszország Ukrajna elleni támadásának hatására Svédország és Finnország a múlt héten adta be hivatalos csatlakozási kérelmét a szövetséghez, ezt követően pedig Törökország is benyújtotta a két országhoz intézett követeléseinek listáját.
Ankara ugyanis csak abban az esetben adná szavazatát a két ország felvételéhez, amennyiben Svédország nem támogatja a Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) és a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milíciát, vagyis olyan terrorszervezeteket, amelyek ellen Törökország harcol.
A török vétó és a követelmények
Törökország szavazata pedig azért kulcsfontosságú, mert a NATO-bővítésben egyhangú döntésnek kell születnie, tehát mind a harminc tagországnak hozzá kell járulnia az új tagok felvételéhez. Szenes Zoltán nyugállományú vezérezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára kifejtette a Magyar Nemzetnek, hogy a szövetség általános bővítési eljárásrendjének első lépése megtörtént, formálisan mindkét ország kifejezte a csatlakozási szándékát.
A következő lépés ezután az lenne, hogy az Észak-atlanti Tanács (NAC), a NATO legfőbb politikai döntéshozó testülete – amelyben mindegyik tagország képviselteti magát – jóváhagyja a benyújtott kérelmet.
Ez ugyanakkor már problémás amiatt, hogy Törökország vétóval fenyeget.
– Megvan rá az esély, hogy meggyőzik őket – válaszolta Szenes Zoltán arra a kérdésünkre, hogy sikerülhet-e rávenni Ankarát arra, hagyja jóvá az észak-európai országok NATO-csatlakozását.
A törökök mindig híres tranzakcionalisták voltak, a világot mindig üzleti oldalról nézték
– tette hozzá. Szenes Zoltán szerint ugyanis benne van a levegőben, hogy Törökország nemzeti célokat akar elérni, a finn és a svéd delegációval folytatott tárgyalásokon így kompromisszumok születhetnek. Hozzátette: török–amerikai tárgyalások is kezdődtek, így valószínű, hogy Washington is üzletet ajánl majd Ankarának cserébe azért, hogy támogassa a két ország felvételét a katonai szövetségbe.