Háború Ukrajnában: ma éjjel történt

Az EP az erőszak áldozatául esett nők számára sürgősségi fogamzásgátlást és terhességmegszakítást sürget.

Forrás: MTI2022. 05. 06. 6:37
Mariupol, 2022. május 5. Füst száll a magasba a mariupoli Azovsztal acélmû területén egy orosz támadás során 2022. május 5-én. Az Azovsztal az utolsó olyan terület az Azovi-tenger partján fekvõ kikötõvárosban, amelyet az orosz erõknek még nem sikerült elfoglalniuk, oda vették be magukat a várost védõ ukrán katonák, és több száz civil is ott talált menedéket. MTI/AP Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszabb hatótávolságú fegyverek szállításáról tárgyalt Johnson és Zelenszkij

Hosszabb hatótávolságú fegyverek szállításának lehetőségéről tárgyalt csütörtökön Boris Johnson brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

A Downing Street esti beszámolója szerint Johnson és Zelenszkij telefonos megbeszélést tartott, amelyen a brit kormányfő kifejtette:

az Ukrajna által vallott demokratikus értékek fontos ellensúlyt képeznek Vlagyimir Putyin orosz elnök „bukás felé tartó autokráciájával szemben”.

Johnson szóvivőjének tájékoztatása szerint a két vezető áttekintette az ukrajnai harci fejleményeket, és azt, hogy az ukrán fegyveres erőknek milyen további támogatásra van szükségük.

Az erről tartott egyeztetés része volt a hosszabb hatótávolságú fegyverzet szállításának lehetősége, annak érdekében, hogy elejét lehessen venni az ukrajnai civil lakosság elleni tüzérségi támadásoknak

– fogalmazott a londoni miniszterelnöki hivatal illetékese.

Nagy-Britannia régóta Ukrajna egyik legnagyobb nyugati fegyverellátója, és az orosz invázió február végi kezdete óta is több száz hordozható légvédelmi rakétarendszert, páncéltörő rakétákat, egyéb precíziós rakétafegyverzeti eszközöket, 120 páncélozott járművet, hajók ellen bevethető rakétarendszereket és drónokat adott át az ukrán fegyveres erőknek.

Johnson a héten, a kijevi parlament képviselőinek videókapcsolaton mondott beszédében bejelentette azt is, hogy London további 300 millió font értékben szállít felszereléseket Ukrajnának az orosz invázió elleni védelemhez.

A csomagban – az ukrán erők ellátására szolgáló, nagy teherbírású drónok és több ezer éjjellátó berendezés mellett – már szerepeltek az ukrán városokat lövő tüzérségi ütegek lokalizálására alkalmas radarrendszerek.

Az ukrán elnökkel tartott csütörtöki telefonos megbeszélésen Boris Johnson hangsúlyozta egy robusztus, független nemzetközi bírósági eljárás elindításának fontosságát is, annak érdekében, hogy az Ukrajnában elkövetett atrocitások felelősei az igazságszolgáltatás elé kerüljenek.

A brit miniszterelnök további brit segítséget ajánlott Zelenszkijnek a háborús bűncselekmények bizonyítékainak összegyűjtéséhez.

Dominic Raab brit igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes nemrégiben egymillió font értékű új brit finanszírozást jelentett be a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) számára, emellett felajánlotta, hogy a Scotland Yard háborús bűncselekmények kivizsgálására szakosodott ügyosztálya és a brit fegyveres erők hírszerzési anyagok összegyűjtésében jártas szakértői segítséget nyújtanak a bírói testületnek.

 

Az EP az erőszak áldozatául esett nők számára sürgősségi fogamzásgátlást és terhességmegszakítást sürget

Az Európai Parlament a háború elől elmenekült nők és lányok védelmére és arra szólította fel az Európai Uniót és az összes befogadó- és tranzitországot, hogy biztosítsák az erőszak áldozatául esett nők számára a sürgősségi fogamzásgátlást és terhességmegszakítást.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén, 462 szavazattal, 19 ellenszavazat és 89 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban az EP-képviselők elítélték a szexuális és nemi alapú erőszak háborús fegyverként való alkalmazását, és aggodalmuknak adtak hangot az egyre gyakrabban érkező hírekkel kapcsolatban, amelyek az Ukrajnából menekülő nőket és gyereket érintő emberkereskedelemről, kizsákmányolásról, nemi erőszakról és bántalmazásról szólnak

– áll az EP közleményében.

A parlament szerint az uniós tagállamoknak mielőbb be kell azonosítaniuk és bíróság elé kell állítaniuk a menekült nők és lányok szexuális kizsákmányolásából hasznot húzó emberkereskedőket. A képviselők kiemelték, hogy a befogadóállomásokon gondoskodni kell a lányok és nők különleges szükségleteiről, köztük a szexuális és reproduktív egészség megőrzéséhez szükséges szolgáltatások elérhetőségéről. Ilyen – mint írták – az erőszak áldozatául esett nők számára biztosított sürgősségi fogamzásgátlás és terhességmegszakítás, de a szülészeti ellátás is.

Az EP arra szólított fel, hogy az unió minden rendelkezésére álló lehetőséget és erőforrást használjon ki a még Ukrajnában levő nők szexuális és reproduktív egészséghez kapcsolódó szükségleteinek kielégítésére. Ennek egyik módja, ha az EU humanitárius csomagokban és konvojokban egészségügyi csomagokat, köztük fogamzásgátlókat és a szexuális és reproduktív egészséghez szükséges termékeket küld Ukrajnába és a menekülteket fogadó szomszédos országokba, különösen oda, ahol „a szexuális és reproduktív egészséggel és jogokkal kapcsolatos nemzeti korlátozások leküzdésére van szükség

– írták.

Az állásfoglalás ezzel kapcsolatban Magyarországot is kiemelte, mint ahol a sürgősségi fogamzásgátlás és a korai szakaszban elvégzett abortusz az Ukrajnából menekülő várandós nők számára különböző okokból komoly akadályba ütközik vagy elérhetetlen.

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben Bocskor Andrea és Járóka Lívia azt írta: Ukrajna az orosz agressziónak kitéve teljes körű segítségre szorul, egy humanitárius katasztrófát önös politikai célokra felhasználni azonban elfogadhatatlan.

A kárpátaljai Bocskor Andrea rámutatott: az ukrajnai nők nagyon nehéz időket élnek meg, ennek dacára az Európai Parlament ismét egy olyan jelentést készített, amely átpolitizált, számos esetben elrugaszkodik a tényleges problémáktól. Alaptalan hazugságokkal vádolja Magyarországot, mely már több százezer, a háború elől menekülő embert fogadott be. Az ideológiai játszmák helyett az uniónak is arra kellene törekednie, hogy a szörnyű traumákat átélt nők és gyermekek mielőbbi védelmet, megfelelő szállást, egészségügyi segítséget kapjanak, megoldják gyermekeik oktatását és megélhetésüket – jelentette ki.

Járóka Lívia azt közölte, hogy az állásfoglalás számos pontjában állít valótlanságot Magyarország és Lengyelország esetében, mely pontok cáfolatra szorulnak.

Kijelentette: a fogamzásgátlás korlátozásának, az abortuszszabályozás törvényi lehetőségeinek és a menedékkérők fogadásának kérdésében is vitába kell szállni a szövegben foglaltakkal.

Mindenkinek segítünk, aki az országunkban menedéket kér. Ukrajnának most segítségre van szüksége, és Magyarország segít

– tette hozzá az EP-képviselő.

Borítókép: Füst száll a magasba a mariupoli Azovsztal acélmű területén egy orosz támadás során 2022. május 5-én (Fotó: MTI/AP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.