– Pártelnökével, a CPAC-re videóüzenettel bejelentkezett Giorgia Melonival együtt konzervatív újjászületésről, reneszánszról beszéltek. Magyarországon és Lengyelországban ez jól látható is, de többek között az újlatin nyelvű országok is, mint Olaszország, Franciaország vagy Spanyolország, adósak még a jobboldali fordulattal. Miben látja a problémát?
– A gond nem annyira a nemzeti konzervativizmussal van, hanem annak európai szintű megteremtésével. Érdemes megnézni, hogy a baloldal hogyan működtet egy globális hálózatot. Az amerikai konzervatívok számunkra jó példával járnak ugyan elöl, de ez nem jelenti azt, hogy másolnunk kellene őket. Európában megvannak a magunk sajátos intézményei és ügyei. Az Európai Unió dönt a legfontosabb politikai kérdésekben, ezért is erősítenünk kell az összefogásunkat.
– Például miben?
– Vegyük Magyarországot, amellyel szemben az Európai Bizottság harcot folytat!
Az önök országa egyedül nem nyerheti meg ezt a harcot – európai szintű választ kell adnunk rá.
– Tagja az Európai Parlament (EP) a jogállamisági eljárásokat tárgyaló LIBE szakbizottságának. Mit tehet mondjuk épp Magyarország védelmében?
– Nem sokat, hiszen kisebbségben vagyunk az EP-ben. Ezért is fontos, hogy olyan képviseletet vívjunk ki, ami már blokkolni tudja az ilyen támadásokat. Az Európai Bizottság fegyverként használja a jogállamisági eljárást a jobboldali kormányokkal szemben. Ha kormányra jutunk majd Olaszországban, akkor velünk szemben, ha pedig a francia jobboldal kerül kormányra, akkor velük szemben. Ez tehát európai szintű probléma. Két évvel ezelőtt én voltam az első politikus Olaszországban, aki levezette ezt, amikor az uniós helyreállítási pénzekről volt szó. Azt mondtam, látni kell, hogy az messze nem csak gazdasági kérdés Brüsszelben.
– Mekkora az esélye, hogy a jobboldal kormányozzon Rómában? A Liga a kormánypártok egyike ugyan, de már nem olyan befolyásos, mint amikor Matteo Salvini kormányfőhelyettes és belügyminiszter volt.
– Tizenegy éven keresztül a Ligában politizáltam, és éppen azért léptem ki, mert csatlakoztak Mario Draghi kormányához. Ez politikai öngyilkossággal ér fel, Draghi csak kihasználja a Ligát egy alapvetően baloldali kormányban. De úgy tűnik, a következő választások után a jobboldali pártoknak – az Olasz Testvérek és a Liga mellett a Forza Italiának – többségük lehet.